Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

WHO: COVID-19 wkrótce nie będzie bardziej niebezpieczny niż grypa sezonowa

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: WHO, PAP
– Myślę, że zbliżamy się do punktu, w którym będziemy mogli patrzeć na COVID-19 w taki sam sposób, w jaki patrzymy na grypę sezonową, czyli jak na wirus, który będzie nadal zabijał, ale nie będzie zakłócał funkcjonowania społeczeństwa i nie sparaliżuje systemów zdrowotnych – powiedział dyrektor ds. sytuacji kryzysowych Światowej Organizacji Zdrowia Mike Ryan.
Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że z wielką satysfakcją zauważa, że po raz pierwszy tygodniowa liczba zgonów zgłoszonych w ciągu ostatnich czterech tygodni była niższa niż ta, która została zarejestrowana trzy lata temu, po raz pierwszy od ogłoszenia pandemii.

– Z pewnością jesteśmy dziś w znacznie lepszej sytuacji niż kiedykolwiek w czasie pandemii – dodał i wyraził przekonanie, że WHO jeszcze w tym roku obniży maksymalny poziom alarmowy w związku z COVID-19.

WHO ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym 30 stycznia 2020 roku, kiedy na świecie, poza Chinami, nie było ani jednego przypadku śmiertelnego. Tedros Adhanom Ghebreyesus przypomniał, że w marcu 2020 roku ogłosił stan pandemii po to, aby świat w pełni zdał sobie sprawę z powagi zagrożenia dla zdrowia.

– Ogłosiliśmy globalny stan zagrożenia zdrowia, aby wezwać kraje do podjęcia zdecydowanych działań, ale nie wszystkie to zrobiły. Trzy lata później oficjalnie mieliśmy prawie siedem milionów zgonów z powodu COVID-19, chociaż wiemy, że faktyczna liczba przypadków śmiertelnych jest wyższa – stwierdził 17 marca szef WHO.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.