Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

WHO: Omikron może wywołać dużą liczbę hospitalizacji

Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: PAP
Szybkie rozpowszechnianie się omikronu doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji, mimo że obecnie wariant ten wydaje się mniej niebezpieczny niż delta – ostrzega europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
– Obserwowany w wielu państwach szybki wzrost liczby infekcji wywołanych omikronem nawet przy nieco łagodniejszym przebiegu choroby doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych – powiedziała ekspertka WHO dr Catherine Smallwood.

– Jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy fala zakażeń omikronem będzie mniej czy bardziej poważna w porównaniu z tą wywołaną deltą. Wciąż jeszcze nie widzimy wpływu tego nowego wariantu na grupy najbardziej narażone, tj. starsze osoby nie w pełni zaszczepione – oceniła.

W związku z tym, że nadal nie wiadomo na pewno, jak groźny może być nowy wariant, wiele państw waha się, czy wprowadzić surowsze restrykcje covidowe – zaznaczyła agencja AFP.

Z pierwszych analiz pochodzących z Anglii, Szkocji i RPA, gdzie po raz pierwszy wykryto nowy wariant, wynika, że omikron wywołuje mniej hospitalizacji niż delta. Niekompletne dane, które należy traktować z ostrożnością, wskazują, że nowy wariant koronawirusa może powodować od 35 do 80 proc. mniej niebezpieczną postać COVID-19, ale nie można zapominać o jego wyjątkowo wysokiej zakaźności.

Eksperci ds. zdrowia wciąż nie wiedzą, czy bardziej łagodny przebieg COVID-19 jest cechą charakterystyczną omikronu, czy też wynika to z faktu, że wariant pojawił się wśród populacji, która poprzez szczepienia lub przechorowanie nabyła już odporność na koronawirusa.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.