Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

WHO otworzyła w Berlinie centrum badań i wykrywania epidemii

Udostępnij:
– Świat musi być w stanie wykrywać nowe zdarzenia o potencjale pandemicznym i monitorować środki kontroli chorób w czasie rzeczywistym, aby wprowadzić skuteczne zarządzanie ryzykiem pandemii i epidemii – wyjaśnił Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor WHO.
Uroczyste otwarcie Hub for Pandemic and Epidemic Intelligence odbyło się 1 września w obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel i dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa. Ośrodek rozpocznie pracę w najbliższych miesiącach. Ma skupiać różne instytucje rządowe, naukowe i z sektora prywatnego.

– Pandemia COVID-19 pokazała, że należy dokonać wielkiego kroku naprzód w analizie danych – argumentował dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia.

Centrum, częściowo finansowane przez Niemcy (na potrzeby centrum przeznaczą 30 mln euro rocznie), zgromadzi w stolicy ekspertów z kilku dyscyplin i udostępni im najbardziej zaawansowane technologie – obiecuje WHO w prospekcie dla prasy. Dane będą również gromadzone na całym świecie i zestawiane w berlińskim ośrodku.

– Wnioskami z badań należy się dzielić ze wszystkimi państwami. Obecna pandemia pokazała, jak wiele możemy osiągnąć, łącząc siły – stwierdziła kanclerz Niemiec.

Dr Michael Ryan, dyrektor wykonawczy WHO, mówił natomiast, że pomimo dziesięcioleci inwestycji COVID-19 ujawnił poważne luki w światowej zdolności do przewidywania, wykrywania, oceny i reagowania na epidemie, które zagrażają populacji na całym globie. Tę lukę ma wypełnić centrum badań i wykrywania epidemii.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.