Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zbadano, jak szczepionka przeciw COVID-19 wpływa na serce

Udostępnij:

Pacjenci z niewydolnością serca, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, mają o 82 proc. mniejsze ryzyko zgonu niż osoby niezaszczepione.     

Wyniki badania zostały przedstawione podczas kongresu naukowego Heart Failure 2024, organizowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) od 11 do 14 maja w Lizbonie.

Wcześniejsze badania wykazały, że szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne i skuteczne u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym z niewydolnością serca. Co więcej, osoby z tymi schorzeniami często gorzej przechodzą zakażenie koronawirusem i mają więcej powikłań z jego powodu.

Zespół naukowców, którym kierował dr Kyeong-Hyeon Chun z National Health Insurance Service Ilsan Hospital w Goyang w Korei Południowej, wykorzystał bazę danych koreańskiego narodowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych do sprawdzenia zależności między szczepieniem przeciw COVID-19 a długością przeżycia pacjentów z niewydolnością serca.

Mniejsze ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych 

W analizie uwzględniono 651 127 dorosłych pacjentów z niewydolnością serca. Średnia ich wieku wyniosła 69,5 roku. W grupie tej 83 proc. osób zaliczono do zaszczepionych, ponieważ przyjęły one minimum dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Pozostałe 17 proc. stanowiły osoby opisane jako niezaszczepione, czyli takie, które przyjęły jedną dawkę szczepionki lub wcale się nie szczepiły.

Następnie porównano pacjentów zaszczepionych (73 559) i niezaszczepionych (73 559) dobranych pod względem wieku, płci, innych chorób, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, zarobków oraz miejsca zamieszkania.

W ciągu kolejnych sześciu miesięcy pacjenci zaszczepieni przeciw COVID-19 mieli o 82 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu różnych przyczyn, o 47 proc. mniejsze ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca i o 13 proc. niższe ryzyko zachorowania na COVID-19 w porównaniu z grupą niezaszczepionych.

Gdy pod uwagę wzięto wyłącznie powikłania sercowo-naczyniowe, okazało się, że pacjenci zaszczepieni mieli istotnie mniejsze ryzyko udaru mózgu, zawału serca, zapalenia mięśnia sercowego/zapalenia osierdzia oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu z osobami niezaszczepionymi.

Korzyści ze szczepienia przeciw COVID-19 pacjentów z niewydolnością serca

Jak ocenił dr Chun, jest to pierwsza analiza, która wykazała wyraźne korzyści ze szczepienia przeciw COVID-19 pacjentów z niewydolnością serca. – To badanie dostarcza silnych dowodów przemawiających za szczepieniem przeciw COVID-19 osób z niewydolnością serca – powiedział.

Badacz zastrzegł jednocześnie, że może to nie odnosić się do wszystkich pacjentów z tą dolegliwością. Ryzyko związane ze szczepieniem należy rozważyć zwłaszcza u chorych w niestabilnym stanie.

Na niewydolność serca cierpią na świecie – zgodnie ze statystykami – ponad 64 mln ludzi. W Polsce liczba ta wynosi 1,2 mln – wynika z najnowszego raportu „Heart failure care in the Central and Eastern Europe and Baltic region: status, barriers, and routes to improvement”, którego współautorami są polscy specjaliści.

O niewydolności serca mówimy, gdy mięsień sercowy staje się niezdolny do prawidłowej pracy i pompowania odpowiedniej ilości krwi do narządów organizmu. W efekcie dociera do nich za mało tlenu, co zaburza ich funkcjonowanie.

Paradoksalnie wzrost liczby pacjentów z tą dolegliwością jest efektem coraz skuteczniejszego leczenia chorób układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zawał serca). Dzięki temu coraz więcej osób z tymi schorzeniami przeżywa więcej lat, jednak ich serce staje się coraz mniej wydolne.

Najnowsze wyniki są o tyle istotne, że śmiertelność pacjentów z niewydolnością serca jest wyższa niż w niektórych nowotworach i wynosi 50 proc. w ciągu pięciu lat.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.