Specjalizacje, Kategorie, Działy
Bartosz Bańka/Agencja Gazeta

Znamy datę publikacji ustawy, ale nie znamy jej ostatecznej treści

Udostępnij:
– Ustawa covidowa dotycząca m.in. dodatków dla medyków za pracę z pacjentami zakażonymi koronawirusem zostanie opublikowana najpóźniej 2 grudnia. Termin ten wynika z wewnętrznych zasad publikacji ustaw ustalonych jeszcze za czasów premiera Donalda Tuska – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Nowelizacja ustawy covidowej w jej pierwotnym brzmieniu zakładała dodatki tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią. 28 października Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która powiększyła grono beneficjentów o wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w leczenie COVID-19. Prezydent podpisał ustawę, ale nie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Politycy PiS tłumaczyli później, że akceptacja poprawki senackiej nastąpiła przez pomyłkę, a ich klub złożył w Sejmie projekt kolejnej nowelizacji tzw. ustawy covidowej, która miała przywrócić wyjściową wersję przepisu dotyczącego dodatków dla medyków. Ustawa wróciła do ponownego procedowania, ale nie ma zgody co do jej kształtu, ponieważ Senat nie zgadza się na ograniczenie wypłaty dodatków do personelu medycznego skierowanego do pracy.

Rzecznik rządu wyjaśnia, że ta oczekiwana przez środowisko medyczne ustawa zostanie opublikowana najpóźniej 2 grudnia. Müller na pytanie, dlaczego premier uzurpuje sobie prawo, aby czekać z publikacją ustawy do stanu tej spójności legislacyjnej skoro Sejm uchwalił, a prezydent tę ustawę podpisał, stwierdził, że przede wszystkim najważniejsza jest spójność prawa ustalanego w budynku parlamentu.

Nadal jednak nie wiadomo, w jakim kształcie ustawa wejdzie w życie i kto dostanie dodatki za pracę z pacjentami covidowymi.

Przeczytaj także: „Senacka Komisja Zdrowia za odrzuceniem nowelizacji ustawy covidowej”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.