Specjalizacje, Kategorie, Działy
Górnośląskie Centrum Rehabilitacyjne „Repty”

Bieżnia antygrawitacyjna skuteczna w rehabilitacji

Udostępnij:
W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach do dyspozycji pacjentów została oddana bieżnia antygrawitacyjna R-FORCE, która doskonale sprawdza się po urazach ortopedycznych, operacjach, wymianie stawów kończyn dolnych, treningach kardiologicznych.
Pomaga w rehabilitacji i umożliwia bieżącą diagnostykę chodu
Fenomen antygrawitacyjnej bieżni polega na tym, że bieżnia jest z workiem, który pod wpływem zwiększenia wewnętrznego ciśnienia rozszerza się i wypełnia, stając się komorą ciśnieniową. W rezultacie pacjent jest komfortowo i naturalnie unoszony, jego masa ciała zostaje zredukowana i może się naturalnie poruszać.

Fizjoterapeuta indywidualnie dostosowuje parametry chodu, uwzględniając m.in. symetrię obciążenia obu kończyn dolnych podczas chodu, długość kroków względem siebie. Urządzenie ocenia wiele parametrów, w tym np. liczbę kroków w ciągu minuty czy kontakt stopy z pasem bieżni. Najważniejsze jest to, by pacjent w trakcie treningu osiągnął prawidłowy, naturalny wzorzec chodu.

Z bieżni korzysta już pan Sebastian, który uległ wypadkowi i poruszał się przy pomocy dwóch kul łokciowych. Aktualnie dzięki wsparciu programu rehabilitacyjnego ćwiczeniami na bieżni antygrawitacyjnej po 5 zabiegach czuje się już na tyle dobrze, że korzysta z jednej kuli. Intensywnie pracuje, aby wrócić do pełnej sprawności.

Bieżnia umożliwia bieżącą diagnostykę chodu. W trakcie zabiegu można poprawić równowagę i zdolność chodu, wykorzystując gry motywacyjne dostępne w panelu urządzenia.

Zakup urządzeń sfinansowano w ramach dotacji celowej na realizację zadania polegającego na wsparciu rozwoju innowacyjnych rozwiązań służących do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie doposażenia podmiotów leczniczych w urządzenia robotyczne do rehabilitacji. Kwota dotacji otrzymanej z Ministerstwa Zdrowia to 1 615 399 zł.

Już niedługo do dyspozycji pacjentów zostanie oddana kolejna bieżnia, tym razem służąca do perturbacji chodu. Przeznaczona jest dla pacjentów ze schorzeniami układu nerwowego, np. po udarze mózgu, u których bardzo często występują zaburzenia równowagi ciała.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.