Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Małopolska. Rośnie liczba przeszczepów

Udostępnij:
W ubiegłym roku krakowscy lekarze przeszczepili 13 serc, 70 nerek i 45 rogówek. Przeprowadzili 82 przeszczepy szpiku i dwa przeszczepy płuc – poinformował w Ogólnopolskim Dniu Transplantacji Małopolski OW NFZ.
Krakowscy medycy wykonują przeszczepy serc, nerek, szpiku, rogówki, a od ubiegłego roku także płuc. Rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień poinformowała, że w ubiegłym roku w regionie wykonano 13 transplantacji serc. Przeprowadzili je lekarze Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W tej samej placówce odbyły się również dwa przeszczepy płuc.

Według informacji NFZ w ostatnich 12 miesiącach w Małopolsce przeprowadzono też 82 przeszczepy szpiku – 66 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i 16 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. 70 pacjentom lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego przeszczepili nerki. W 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką i w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym przeszczepiono rogówki 45 chorym.

Małopolski oddział NFZ podsumował, że wszystkie wykonane przeszczepy serc, płuc, nerek, szpiku i rogówki kosztowały fundusz łącznie ponad 32 mln zł.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" na przeszczep narządu w naszym kraju czeka blisko 2 tys. osób, najwięcej z nich potrzebuje zdrowej nerki. Dodatkowo na liście zakwalifikowanych do transplantacji tkanek oka jest ponad 3,4 tys. osób.

Przeczytaj także: Bez edukacji nie będzie więcej zgód na donację narządów i "2023 rok z rekordami w transplantologii".

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.