Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Polacy mają problemy ze słuchem

Udostępnij:
Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu „Środa z profilaktyką”.
Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu „Środa z profilaktyką” przekazał, że według raportu Światowej Organizacji Zdrowia słyszymy coraz gorzej. Do 2050 r. jedna na cztery osoby będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. Niedosłuch i inne problemy ma 6 proc. Polaków.

Według NFZ liczba osób z niedosłuchem rośnie z powodu starzenia się społeczeństwa. Ponadto coraz częściej problemy ze słuchem mają młode osoby. W ocenie funduszu to skutek życia w hałasie miejskim, ale także wytwarzanym przez sprzęty elektroniczne i wynikającym z głośnego słuchania muzyki z odtwarzaczy wyposażonych w słuchawki.

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreślił, że pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często bagatelizowane, a nieleczone mogą nieść poważne konsekwencje, jak niedosłuch, wycofanie czy demencja. Dlatego NFZ zaapelował, by nie lekceważyć drobnych problemów ze słuchem.

– Jeżeli masz 45 lat lub więcej, pamiętaj o kontrolnych wizytach u laryngologa. Po pomoc zwróć się również, jeśli masz przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch oraz jeśli pracujesz w hałasie – zaznaczył NFZ.

Według NFZ dzięki działaniom profilaktycznym można utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty. Wystarczy choćby przyciszyć radio, telewizor czy odtwarzacz muzyki, stosować ochraniacze na uszy w czasie pracy w hałasie czy środki zmiękczające woskowinę.

Przeczytaj także: „Nadzieja na przeciwdziałanie utracie słuchu” i „Szansa na terapię genową rzadkiej utraty słuchu”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.