Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Profil lipidowy nie musi być wykonywany na czczo

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 10.12.2020
 
 
l
– Zgodnie z zaleceniami panelu ekspertów Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS) i Europejskiej Federacji Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej (EFLM), które zostały opublikowane w 2016 r. próbki krwi do badania nie muszą być pobierane na czczo. Natomiast należy rozważyć powtórzenie badań na czczo przy stężeniu trójglicerydów (TG) nie na czczo powyżej 440 mg/dl (powyżej 5 mmol/l) – przypomniała podczas niedawnego X Kongresu Lipidologicznego prof. dr hab. n. med. Grażyna Odrowąż-Sypniewska z Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Na czym opierały się te zalecenia? Oczywiście na badaniach, które na ten temat prowadzone były od lat 70. ubiegłego wieku. Badanie przeprowadzone z udziałem ponad 200 tys. Kanadyjczyków wykazało, że średnie stężenia HDL i cholesterolu całkowitego różniły się o mniej niż 2 proc. niezależnie od tego, czy osoby badane jadły godzinę przed pobraniem krwi, czy 16 godzin wcześniej. Stężenie cholesterolu LDL było większe o 10 proc., ale już TG o prawie 20 proc. w przypadku materiału pobranego nie na czczo.

– Z kolei w duńskim badaniu bazującym na wynikach zebranych od ponad 92,2 tys. uczestników wykazano, że 6 godz. po spożyciu posiłku stężenie trójglicerydów może wzrosnąć o ok. 26 mg/dl, natomiast stężenie cholesterolu całkowitego, LDL i nie-HDL, zmienia się nieistotnie (0,2 proc.), a wartości takich parametrów jak lipoproteina (a), apolipoproteina B czy cholesterol HDL nie zmieniają się w ogóle – przypomina prof. Odrowąż-Sypniewska.

Dlatego ustalono dla parametrów lipidowych oznaczanych nie na czczo wartości odcięcia, które nie różnią się od wartości odcięcia dla parametrów lipidowych oznaczanych na czczo, poza stężeniem trójglicerydów. W przypadku TG wartość odcięcia jest wyższa i przyjęto ją na poziomie 175 mg/dl.

– W naszym zespole wykonaliśmy badania na czczo i nie na czczo na grupie prawie 300 dzieci w wieku 9-11 lat i potwierdziliśmy wyniki innych badań. Różnica w profilu lipidowym wykonywanym nie na czczo dotyczyła jedynie stężenia trójglicerydów i w naszym przypadku było ono o 21 mg/dl wyższe. Przy okazji w tej grupie dzieci stwierdziliśmy hipercholesterolemię u 51 proc., a trójglicerydemię u ponad 38 proc. – komentuje ekspertka.

Wykonywanie profilu lipidowego w materiale pobranym nie na czczo, w innych porach niż wczesne godziny poranne, jest wygodniejsze dla pacjentów, szczególnie tych, dla których zgłoszenie się do laboratorium na czczo może być problemem, np. chorych na cukrzycę.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe