Specjalizacje, Kategorie, Działy

RAZEM DLA ZDROWIA NEREK. Dbam. Badam. Chronię – marsz w Krakowie

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krzysztof Zielonka
|
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki (OSMN) co roku z okazji Światowego Dnia Nerek podejmuje działania edukacyjne i uświadamiające mające na celu szerzenie wiedzy o zdrowiu nerek, zapobieganiu chorobie nerek oraz jej leczeniu. W tym roku 21 marca w godzinach 11.00–14.00 Stowarzyszenie wraz z partnerami organizuje marsz pod hasłem: „RAZEM DLA ZDROWIA NEREK. Dbam. Badam. Chronię” na terenie kopca Kościuszki w Krakowie.
Poprzez tę akcję Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki chce uzmysłowić, jakie znaczenie i rolę odgrywają nerki dla zdrowia, jak ważne jest zapobieganie i wykrywanie w porę ich uszkodzeń, aby na czas zareagować i nie dopuścić do przejścia w bardziej zaawansowane stadium. Choroby nerek w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo, a ich głównymi czynnikami ryzyka są cukrzyca i nadciśnienie, które mogą prowadzić do konieczności dializy lub przeszczepienia nerki.

Z drugiej strony marsz – poprzez swoją wyjątkową formę i miejsce – ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat wagi zachowania zdrowego stylu życia, takiego jak dieta z małą ilością soli i cukru, unikanie produktów przetworzonych i czerwonego mięsa, ograniczenie spożywania alkoholu, palenia papierosów, leków przeciwbólowych, które są szkodliwymi nawykami uszkadzającymi nerki. Zachowanie dobrego stanu zdrowia to też kontrolowanie swojej wagi ciała, aktywność fizyczna i odpowiednie nawadnianie organizmu.

Według szacunków aż 4,5 mln Polaków cierpi na jakąś formę uszkodzenia nerek, ale przeważająca część – bo około 95 proc. – tych osób nie wie, że ma problem z nerkami, i umiera. Symbolem tych osób, które wiedzą, są zdiagnozowane i leczone jest wierzchołek góry lodowej, stąd marsz na kopiec – jako symbol wierzchołka.

Jeśli przewlekła choroba nerek zostanie wcześnie wykryta i odpowiednio leczona, pogorszenie ich czynności może zostać spowolnione lub nawet zatrzymane, a ryzyko związanych z PChN powikłań sercowonaczyniowych może zostać zmniejszone. Aby wykryć chorobę wystarczy wykonać proste, tanie badania: kreatyninę z krwi, mocz ogólny oraz pomiary ciśnienia krwi.

Wśród uczestników marszu będą osoby, które doświadczają choroby nerek i podczas akcji opowiedzą, jak wygląda życie z chorobą nerek, oraz podzielą się swoimi refleksjami.

Marsz na kopiec zaplanowany został w pierwszy dzień wiosny – jest to również dzień wagarowicza, dlatego organizatorzy zapraszają młodzież z pobliskich szkół. Niech będą to prozdrowotne wagary na kopcu Kościuszki w 200-lecie jego powstania. Stowarzyszenie zaprasza również seniorów, aby zwiększyć wśród nich świadomość konieczności badań.

W ramach akcji uczestnicy marszu na kopiec Kościuszki przejdą w specjalnie przygotowanych koszulkach.

Dodatkowe działania edukacyjne i wspierające profilaktykę podczas akcji to między innymi:
● bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i BMI,
● bezpłatne porady specjalisty, dietetyka klinicznego,
● możliwość wykonania badania stężenia kreatyniny w surowicy krwi z określeniem wartości wskaźnika GFR w ramach dostępnego pakietu 1000 darmowych badań w laboratoriach Diagnostyki w wybranych punktach w Krakowie i we współpracy z Hutniczą Fundacją Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Fundacja ta od wielu lat współpracuje z OSMN w zakresie współfinansowania badań z okazji ŚDN, a dodatkowo wykupuje 50–100 badań dla pacjentów korzystających z Przychodni Lekarskiej CM Ujastek.

W trakcie wydarzenia doradcy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przy stoisku informacyjnym będą m.in. rozdawać ulotki i materiały o zdrowiu, informować o profilaktycznych programach zdrowotnych, w tym o profilaktyce 40 Plus, zachęcać do korzystania z aplikacji mobilnych oraz promować portale internetowe NFZ (np. diety.nfz.gov.pl), a także zachęcać do skorzystania z kiosku profilaktycznego dostępnego w sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przekaże wiedzę na temat zagrożeń ze strony dopalaczy, alkoholu, które to używki nie są obojętne dla nerek, oraz udostępni przystępnie opracowane materiały informacyjno-edukacyjne, w tym narkogogle i alkogogle.

Każdy uczestnik otrzyma butelkę wody. Woda jest niezbędna do właściwego funkcjonowania organizmu, w tym również do prawidłowej pracy nerek. Należy pić czystą wodę: 1,5–2 litry dziennie, małymi łyczkami, regularnie. Latem, w czasie upałów, powinniśmy pić nawet do 3 litrów czystej wody dziennie.

Więcej informacji na https://moje-nerki.pl/
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.