Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w okulistycznej praktyce pediatrycznej

Udostępnij:
W okulistyce dziecięcej sztuczna inteligencja (SI) jest wykorzystywana do wczesnego wykrywania chorób, w których szybkie podjęcie leczenia może zapobiec trwałemu obniżeniu ostrości wzroku. Badania przesiewowe u dzieci z zastosowaniem SI mają szczególną wartość w przypadku retinopatii wcześniaków, zaćmy i krótkowzroczności.
Sztuczna inteligencja (SI) w ostatnich latach szybko się rozwija i trafia do wielu obszarów działalności człowieka. W okulistyce jest stosowana od czasu dostępności informacji cyfrowych w tej dziedzinie medycyny, takich jak kolorowy obraz dna oka, optyczna tomografia koherentna, komputeryzacja pola widzenia. Te informacje opierają się na olbrzymiej liczbie danych tworzących bazę do uczenia maszynowego i uczenia głębokiego. Uczenie głębokie znalazło zastosowanie w analizie obrazów kolorowej fotografii dna oka (plamki, tarczy nerwu wzrokowego), optycznej tomografii koherentnej, obrazów z lampy szczelinowej, obrazów warstw filmu łzowego, zautomatyzowanego pola widzenia, a nawet zwykłych fotografii oka. Metody oparte na uczeniu maszynowym, a w szczególności na uczeniu głębokim, są w stanie identyfikować, lokalizować i oceniać wyróżniki patologiczne w prawie każdej chorobie plamki siatkówki i pozostałej siatkówki. U dorosłych najczęściej są wykorzystywane do wykrywania retinopatii cukrzycowej, obrzęku plamki i zwyrodnienia plamki siatkówki związanego z wiekiem, a także jaskry.

Okulistyka dziecięca także w coraz szerszym zakresie korzysta z możliwości SI. Celem wykorzystania SI jest wczesne wykrycie chorób, w których szybkie podjęcie leczenia może zapobiec trwałemu obniżeniu ostrości wzroku. Badania przesiewowe u dzieci z wykorzystaniem SI mają szczególną wartość w profilaktyce i monitorowaniu retinopatii wcześniaków, zaćmy i krótkowzroczności. Sztuczna inteligencja jest także przydatna w postępowaniu po leczeniu operacyjnym. Ostatnie lata potwierdzają przydatność SI do oceny morfologii naczyń siatkówki i wskazują, że opracowane programy mogą być wykorzystywane jako narzędzie do badań przesiewowych w kierunku retinopatii u wcześniaków, a także zwiększyć obiektywizm diagnostyki. W okulistyce dziecięcej SI znajduje zastosowanie także w diagnostyce zaćmy i w kwalifikacji do leczenia operacyjnego.

Na podstawie ekspansywnego rozwoju sztucznej inteligencji można sądzić, że zaowocuje on w najbliższej przyszłości nowymi, skomputeryzowanymi algorytmami diagnostyczno-terapeutycznymi w chorobach oczu u dzieci i młodzieży.

Pełna treść artykułu: Mirosława Grałek, Anna Niwald. Application of artificial intelligence in pediatric ophthalmic practice. Klinika Oczna 2021; 123 (2): 65-68.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.