Epidemiologia NAFLD i ryzyko progresji raka wątrobowokomórkowego

Udostępnij:
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) stała się najpowszechniejszą, przewlekłą chorobą wątroby na świecie. Częstość występowania zależy od wzrostu zachorowalności na cukrzycę typu 2, postępującej otyłości i zespołu metabolicznego.
Ryzyko progresji do raka wątrobowokomórkowego u pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby w ciągu 5 lat wyniosło 8% i pomimo postępów w leczeniu oraz immunoterapii, HCC utrzymuje 5-letnie przeżycie na poziomie 19%.

Głównymi czynnikami ryzyka NAFLD są składniki zespołu metabolicznego, a także możliwe zaburzenia snu. NAFLD występuje najczęściej u mężczyzn w wieku 50-60 lat, chociaż częstość zachorowań u kobiet występuje po menopauzie. W Stanach Zjednoczonych najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie NAFLD u Latynosów, a najmniej u Afroamerykanów, po części ze względu na występowanie wariantu genu PNPLA3. Z czynnikami ryzyka NAFLD, które są szczególnie powszechne w populacjach o niskim poziomie rozwoju i krajach rozwijających się, interwencje w zakresie zdrowia publicznego, wcześniejsza diagnoza i nowe metody leczenia mogą ograniczyć rosnące obciążenie chorobami.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu: Epidemiologia NAFLD i ryzyko progresji raka wątrobowokomórkowego
 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.