Jak dieta i ćwiczenia pomagają pacjentom z NAFLD

Udostępnij:
Ćwiczenia i hipokaloryczna dieta śródziemnomorska mogą przynieść korzyści wszystkim pacjentom z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD), zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego (AGA).
„Utrata wagi jest związana ze zmniejszeniem tkanki tłuszczowej w wątrobie, co stwarza możliwość odwrócenia postępu choroby” - napisał dr Zobair M. Younossi z Inova Fairfax Medical Campus w Falls Church w stanie Wirginia. Modyfikacja stylu życia jest podstawą postępowania. Według metaanalitycznej oceny NAFLD dotyka około 25% osób na całym świecie, jednak leki, endoskopia bariatryczna i operacje chirurgiczne są zwykle zarezerwowane dla podgrupy pacjentów z ciężką otyłością, współwystępującą cukrzycą lub niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH) ze zwłóknieniem w co najmniej drugim stopniu zaawansowania - napisali eksperci w Gastroenterology.

Autorzy zwracają uwagę, że znacząca klinicznie utrata masy ciała zazwyczaj wymaga diety hipokalorycznej o wartości 1200-1500 kilokalorii dziennie lub zmniejszenia o 500-1000 kilokalorii dziennie w stosunku do wartości wyjściowej. Zalecana jest dieta śródziemnomorska składająca się ze świeżych warzyw, owoców, roślin strączkowych, minimalnie przetworzonych produktów pełnoziarnistych, ryb, oliwy z oliwek, orzechów i nasion, ponieważ jej działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne może spowolnić postęp NAFLD. Ta dieta minimalizuje lub eliminuje słodycze, rafinowane zboża oraz czerwone i przetworzone mięso. Pacjenci powinni również spożywać mało lub wcale fruktozy, która wiąże się z otyłością trzewną, insulinoopornością, zapaleniem wątroby i postępem włóknienia.

U pacjentów z NASH, który jest cięższą postacią NAFLD i wiąże się ze znaczną zachorowalnością i śmiertelnością spowodowaną powikłaniami związanymi z marskością wątroby, dekompensacją funkcji wątroby i rakiem wątrobowokomórkowym, utrata masy ciała również ma duży wpływ: utrata co najmniej 5% wagi ciała może zmniejszyć stłuszczenie wątroby, utrata co najmniej 7% może rozwiązać NASH, a utrata co najmniej 10% może zmniejszyć lub ustabilizować zwłóknienie wątroby.

Ponieważ ćwiczenia aerobowe zmniejszają poziom tłuszczu w wątrobie niezależnie od diety niskokalorycznej, pacjenci z NAFLD powinni rozważyć cotygodniowy schemat 150-300 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut energicznej aktywności. Trening oporowy może uzupełniać ćwiczenia aerobowe, ale nie zastąpi - zauważyli autorzy. Ponadto pacjenci z NAFLD powinni ograniczyć spożycie alkoholu, aby zmniejszyć ryzyko incydentów związanych z wątrobą, a osoby z zaawansowanym zwłóknieniem wątroby powinny całkowicie unikać alkoholu. Zalecenia te odzwierciedlają wyniki dużego badania prospektywnego, w którym spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu prowadziło do gorszych wyników funkcjonowania wątroby u pacjentów z NAFLD.
 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.