iStock

„Charakterystyka choroby COVID-19 – rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów”

Udostępnij:
Zadowoleni z odbioru pierwszej publikacji, eksperci zrzeszeni w inicjatywie „Nauka przeciw pandemii”, postanowili po raz drugi połączyć siły – przygotowali białą księgę „Charakterystyka choroby COVID-19, objawy oraz skutki zdrowotne. Rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów”. „Menedżer Zdrowia” udostępnia dokument.
– Stan pandemii COVID-19 trwa już ponad rok. Jest to czas, który przyniósł nowe doświadczenia związane z istotą choroby COVID-19 i pokazał, że diagnozowanie oraz leczenie zespołów chorobowych występujących po jej przebyciu będzie stanowiło istotny element terapii w nadchodzących latach. Świadomy tego zespół kilkunastu klinicystów i naukowców z kluczowych dziedzin medycyny i biologii przygotował białą księgę „Charakterystyka choroby COVID-19, objawy oraz skutki zdrowotne. Rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów”. To pierwsza tak kompleksowa publikacja dotycząca wieloukładowych objawów, najbardziej powszechnych powikłań i rekomendacji – napisał prof. Andrzej M. Fal we wstępie publikacji, w której opisano rzetelną i zweryfikowaną wiedzę o objawach choroby COVID-19, jej powikłaniach oraz rekomendacjach terapeutycznych.

– Zebraliśmy dużo danych i jeszcze więcej doświadczeń dotyczących COVID-19, które pomogą nam w walce z tą chorobą i w leczeniu związanych z nią komplikacji. Wiemy już, że zagrożenia płynące z zakażenia wirusem SARS-CoV-2 to nie tylko to, co dzieje się w fazie ostrej choroby. Niestety, poważne i odległe w czasie skutki mogą dotykać dość dużego odsetka osób, które przechorowały COVID-19 i zgodnie z definicją są już ozdrowieńcami. Wiemy jednak coraz więcej o zespole long COVID-19 i post-COVID-19, czyli o utrzymujących się bardzo długo, być może pozostających trwale, objawach chorobowych. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jakiego odsetka pacjentów po przebyciu COVID-19 one dotyczą, lecz jasne jest, że rehabilitacja i leczenie tych pacjentów będzie wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej. Ciężkie powikłania po przebyciu COVID-19 to zarówno de novo pojawiające się zdarzenia zakrzepowo-zatorowe, włóknienie płuc, niewydolność serca, przewlekła niewydolność nerek czy udar mózgu, jak i progresja, czyli pogorszenie przebiegu tych chorób u osób wcześniej na nie chorujących. Zakażenie SARS-CoV-2 powoduje istotne ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, rozwoju przewlekłych procesów zapalnych mogących prowadzić m.in. do zwłóknień zarówno w ostrym okresie choroby, jak i około miesiąca, dwóch po wyzdrowieniu. Diagnozowanie i leczenie zespołów chorobowych inicjowanych bądź nasilanych przez COVID-19 będzie stanowiło istotny element diagnostyki i leczenia w nadchodzących latach. Zarówno lekarze, jak i pacjenci będą poznawać oraz przyzwyczajać się do pojawiania się nowych objawów w innych niż dotychczas zespołach klinicznych, grupach wiekowych czy subpopulacjach. Z czasem nasza wiedza będzie wzrastała, dzięki czemu i terapia, i profilaktyka staną się niewątpliwie bardziej skuteczne – wyjaśnił prof. Fal, zachęcając do zapoznania się z dokumentem.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Charakterystyka choroby COVID-19, objawy oraz skutki zdrowotne. Rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów”.

Autorzy raportu to:
– dr n. farm. Leszek Borkowski,
– prof. Andrzej M. Fal,
– prof. Krzysztof J. Filipiak,
– dr Bożena Homola,
– prof. Zbigniew Hruby,
– prof. Adam Kobayashi,
– prof. Bartosz Łoza,
– prof. Andrzej Matyja,
– prof. Piotr Pruszczyk,
– dr hab. n. med. Piotr Rzymski,
– prof. Jacek Szepietowski,
– dr n. med. Konstanty Szułdrzyński,
– prof. Jan Szczegielniak,
– prof. Jacek Wysocki,
– prof. Joanna Zajkowska,
– dr n. o zdr. Sebastian Zduński.

Przeczytaj także: „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność – kompendium wiedzy”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.