123RF

Czekając na miliardy

Udostępnij:

Podczas spotkania przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych z wiceministrem zdrowia Markiem Kosem zarząd OZPSP potwierdził rekomendację dotyczącą konieczności zarezerwowania około 18 mld zł rocznie na podwyżki dla medyków.

Według nieoficjalnych informacji Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowała trzy warianty kosztów realizacji – zgodnie z ustawą – podwyżek wynagrodzeń. Mają one wynosić odpowiednio 8 mld, 12–13 mld oraz ponad 15 mld zł.

Wkrótce Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przedłoży minister zdrowia trzy warianty propozycji dotyczących wzrostu wynagrodzeń przewidzianych ustawowo od 1 lipca, z których jeden minister Izabela Leszczyna wybierze do realizacji.

Z danych Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych wynika jednak, że koszty związane z wynagrodzeniami dla medyków (chodzi o skutki finansowe ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia i obywatelskim projekcie o wypłatach w podmiotach leczniczych) wyniosą 18 mld zł rocznie.

– Nie uspokajają nas słowa, że pieniędzy na lipcowe podwyżki w tym roku nie będzie mniej niż w roku ubiegłym. To prawda, że nie zmieniły się wskaźniki podwyżek zawarte w ustawie, ale zwiększyła się podstawa, do której będą miały zastosowanie. To oczywiste, że potrzeba będzie więcej pieniędzy, aby je zrealizować – cytowaliśmy prezesa zarządu OZPSP Waldemara Malinowskiego 23 maja.

Malinowski nie zmienił zdania po spotkaniu przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i wiceministra zdrowia Marka Kosa, które odbyło się 29 maja.

Zarząd potwierdził rekomendację dotyczącą konieczności zarezerwowania około 18 mld zł rocznie na podwyżki dla medyków.

– Oczekujemy, że pieniądze zostaną zapewnione – skomentował Waldemar Malinowski w opublikowanym na Facebooku wpisie.


Przeczytaj także: „Stać albo nie stać – oto jest pytanie, czyli rzecz o podwyżkach” i „Dyrektorzy szpitali toną w długach”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.