Wyślij
Udostępnij:
 
 
JOW.pl

16,7 tys. zł lekarz pracujący w jednym miejscu powinien otrzymywać także po epidemii ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 13.07.2020
 
 
– Zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z postulatem, aby zasadę „jeden lekarz, jeden etat” za 16,7 tys. zł utrzymać na stałe w odniesieniu do wszystkich lekarzy zatrudnionych w publicznej ochronie zdrowia na podstawie umowy o pracę – informuje przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
– Zaczęło obowiązywać rozporządzenie podpisane przez ministra zdrowia, przewidujące możliwość ograniczenia pracy lekarzy zatrudnionych w placówkach leczących chorych na COVID-19 do jednego etatu. Uzupełnieniem rozporządzenia jest „polecenie” skierowane do prezesa NFZ, nakazujące wypłatę rekompensaty dla tych lekarzy, którzy będą zmuszeni zrezygnować z innych miejsc zatrudnienia. W praktyce rozwiązanie jest zbliżone – chociaż w ograniczonym zakresie – do realizacji postulatu, zgłaszanego od lat przez OZZL „jeden lekarz, jeden etat” – przyznaje przewodniczący Bukiel.

– Prezes NFZ stwierdził niedawno, że wiele rozwiązań, które wprowadzono w okresie epidemii koronawirusa, sprawdziło się w praktyce i powinno być zachowanych także później - na stałe. W ocenie OZZL takim rozwiązaniem powinna być możliwość ograniczenia pracy lekarza do jednego etatu w zamian za odpowiednie wynagrodzenie – dodaje szef związku.

– W sondażu przeprowadzonym przez OZZL 84 proc. lekarzy wyraziła poparcie dla takiego rozwiązania – zwraca uwagę Bukiel. Przyznaje, że postulat cieszy się również poparciem większości społeczeństwa, które chciałoby być leczone przez lekarzy wypoczętych i sprawnych psychoruchowo.

– Kwota wynagrodzenia, jaką zaproponował minister przy okazji wprowadzenia rozporządzenia i „polecenia”, czyli 16,7 zł [składa się na nie obecne podstawowe wynagrodzenie, wynoszące co najmniej 6750 zł zgodnie z odpowiednią ustawą i 10 tys. zł za to, że lekarz nie „dorabia” gdzie indziej – wyjaśnia „Menedżer Zdrowia”] jest zbliżona do postulatu zgłaszanego od lat przez środowiska lekarskie – wyjaśnia szef OZZL.

– OZZL zwraca się do ministra zdrowia z wnioskiem o podjęcie kroków zmierzających do tego, aby zasadę „jeden lekarz, jeden etat” z proponowaną przez pana ministra kwotą 16,7 zł za jeden etat, i z odpowiednim mechanizmem jej waloryzacji, utrzymać na stałe – podsumowuje Bukiel.Przeczytaj także: „Interweniujemy w sprawie przepisów o dodatkach dla pracujących z chorymi na COVID-19” i „Nie krytykuję nowelizacji Kodeksu karnego, proponuję poprawkę”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe