Senat

2009 procent normy ►

Udostępnij:

– W ostatnich latach sprzedaż podgrzewanych wyrobów tytoniowych zwiększyła się o 2009 proc. – poinformował w Senacie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podczas posiedzenia o ustawie zakazującej takich produktów.

W Senacie rozmawiano o przygotowanej przez rząd ustawie o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych [Sejm uchwalił ją 23 lutego 2025 r. – red.].

Celem przygotowanych przepisów jest wykonanie unijnej dyrektywy, którą państwa członkowskie powinny stosować od 23 października 2023 r. Polska przyjmuje dyrektywę jako ostatnia w Unii Europejskiej.

W noweli zakazano wprowadzania do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych mających charakterystyczny aromat.

Opowiadał o niej wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

– Zgodnie z przepisami art. 7 ust. 12 tzw. dyrektywy tytoniowej wyroby tytoniowe inne niż papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów są zwolnione z zakazu stosowania aromatów charakterystycznych. Komisja Europejska przyjmuje akty delegowane w celu zniesienia tego zwolnienia w odniesieniu do konkretnej kategorii wyrobów, jeśli nastąpi tzw. istotna zmiana okoliczności, to jest zwiększenie się wielkości sprzedaży danej kategorii wyrobów co najmniej o 10 proc. co najmniej w pięciu państwach członkowskich lub wzrost częstości spożycia wyrobów tytoniowych w grupie konsumentów poniżej 25. roku życia co najmniej o 5 punktów procentowych co najmniej w pięciu krajach. Uznaje się, że do zmiany okoliczności doszło, jeśli wielkość detalicznej sprzedaży danej kategorii wyrobów przekroczyła 2,5 proc. całkowitej sprzedaży wyrobów tytoniowych na poziomie unijnym – wyjaśnił na wstępie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, podkreślając, że, zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, w ostatnich latach wielkość sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych zwiększyła się o 2009 proc., a całkowita wielkość ich udziału w rynku wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej to 3,33 proc.

– W związku z tym podzielamy stanowisko Komisji Europejskiej, wskazujące na pojawienie się zmiany okoliczności wymuszającej przyjęcie odpowiedniego aktu delegowanego w całej Unii Europejskiej – ma to na celu zniesienie zwolnienia z zakazu stosowania aromatów charakterystycznych w podgrzewanych wyrobach tytoniowych – mówił.

Wiceminister poinformował, że przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wynika z obowiązku implementacji przez państwa członkowskie dyrektywy delegowanej komisji z 29 czerwca 2022 r. zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w odniesieniu do zniesienia niektórych zwolnień w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych.

Konieczny podał, że skutki finansowe zmian są szacowane na ok. 80 mln zł rocznie – o tyle miałyby zmniejszyć się wpływy z akcyzy w związku ze zniknięciem z rynku podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem.

Fragment posiedzenia poniżej.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.senat.pl/11Sen301.

Przeczytaj także: „Śmiertelnie niebezpieczne e-papierosy”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.