2500 miejsc rezydenckich dla lekarzy i lekarzy dentystów

Udostępnij:
W związku z zatwierdzeniem przez resort zdrowia nowych programów specjalizacji (86 programów podstawowych i 280 wariantów) lekarze i lekarze dentyści, którzy zakwalifikują się na specjalizację w najbliższym postępowaniu, będą odbywać kształcenie w nowym systemie modułowym.
Podział miejsc rezydenckich został dokonany na podstawie zgłaszanego zapotrzebowania w poszczególnych dziedzinach medycyny, ale również w konsekwencji już dokonanych zmian w systemie kształcenia lekarzy. Odbywanie szkolenia w trybie rezydentury będzie możliwe nie tylko w podstawowych dziedzinach specjalizacji, ale również tych, które dotąd były dziedzinami szczegółowymi, takich jak: alergologia; angiologia; balneologia i medycyna fizykalna; chirurgia naczyniowa; chirurgia onkologiczna; choroby płuc; diabetologia; endokrynologia; farmakologia kliniczna; gastroenterologia; geriatria; hematologia; immunologia kliniczna; kardiologia dziecięca; medycyna paliatywna; medycyna sportowa; nefrologia; neurologia dziecięca; neuropatologia; onkologia i hematologia dziecięca; otorynolaryngologia dziecięca; reumatologia; toksykologia kliniczna.

Od jesieni tego roku po raz pierwszy rezydentury zostały również przyznane w nowych dziedzinach pediatrycznych, takich jak: choroby płuc dzieci; endokrynologia i diabetologia dziecięca; gastroenterologia dziecięca; nefrologia dziecięca; pediatria metaboliczna.
Po raz pierwszy możliwe stało się również szkolenie w trybie rezydenckim w dziedzinie geriatrii, gdzie przyznanych zostało 83 miejsc rezydenckich. Jest to jeden z elementów budowania kompleksowego systemu opieki medycznej nad osobami starszymi, obok m.in. już realizowanego programu szkoleń dla lekarzy innych specjalności oraz pielęgniarek w dziedzinie geriatrii, systematycznego wprowadzania co raz większej liczby leków na listę refundacyjną oraz w perspektywie utworzenia Narodowego Instytutu Geriatrii.

Lekarze zainteresowani odbywaniem rezydentury internistycznej, poza miejscami przyznanymi w tej konkretnej specjalizacji, będą mogli również skorzystać z możliwości szkolenia w trybie rezydenckim w innych dziedzinach medycyny, w których moduł podstawowy stanowią choroby wewnętrzne.
Przyznanie maksymalnej liczby miejsc rezydenckich w wybranych dziedzinach medycyny, w tym głównie priorytetowych, jest zachętą dla młodych lekarzy do kształcenia w specjalizacjach deficytowych, ale wynika również z konieczności dostosowania systemu kształcenia lekarzy do wprowadzanych zmian w leczeniu onkologicznym oraz zmian mających na celu uporządkowanie i skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia medyczne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.