iStock

45 tys. zł – pierwsze odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny

Udostępnij:
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta zakończyło pierwsze z postępowań dotyczących odszkodowania za NOP po szczepieniu przeciw COVID-19 – pacjent z województwa mazowieckiego, u którego zdiagnozowano zespół Guillaina-Barrégo, otrzyma 45 tys. zł w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.
– To bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Opinia medyczna Zespołu do spraw Świadczeń działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta potwierdziła, że 64-dniowy pobyt pacjenta w szpitalu wynikał z działania niepożądanego szczepionki – wyjaśnił rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec na stronie internetowej instytucji, podkreślając jednocześnie, że „szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, będąc przy tym jednym z największych osiągnięć medycyny”.

Od końca grudnia 2020 r. wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Zgłoszonych zostało zaś w związku z tym 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, co stanowi jedynie 0,034 proc. ogółu szczepień. Zdecydowana większość NOP – 84 proc. – miała przy tym łagodny charakter. Z wnioskiem do RPP o przyznanie świadczenia zwróciła się natomiast dotąd jedna na 37 tys. osób zaszczepionych.

Od 12 lutego można składać wnioski o odszkodowania za powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19 – do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 600 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.

O sprawie poinformowała też „Rzeczpospolita”.

Przeczytaj także: „Ile złożono wniosków o świadczenie kompensacyjne za NOP-y” i „Żadne prawa pacjenta nie zostaną ograniczone polskim obywatelom”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.