Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

71 towarzystw medycznych przeciwko zaostrzeniu odpowiedzialności karnej lekarzy

Źródło: NIL
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 21.07.2020
 
 
– Doświadczenia w Polsce i w wielu krajach wskazują, że zaostrzanie odpowiedzialności personelu medycznego prowadzi do zmniejszenia dostępności procedur związanych z dużym ryzykiem, do zwiększenia kosztów ochrony zdrowia i do dalszego obniżania zaufania we wzajemnych relacjach pacjentów z personelem – twierdzą towarzystwa medyczne.
Protest środowiska medycznego dotyczy przepisów przyjętych przez Sejm 19 czerwca w ramach tarczy antykryzysowej. Poza pomocą przedsiębiorcom, w ustawie znalazły się także zmiany w Kodeksie karnym. Niepokój medyków wywołuje art. 37a dotyczący błędów medycznych. Zgodnie z tym dokumentem sąd ma bardzo ograniczone możliwości wymierzania kary grzywny lub ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że lekarzy czekają surowsze sankcje za zdarzenia niepożądane.

Medycy wielokrotnie wyrażali sprzeciw dotyczący zaostrzenia kar i apelowali o wycofanie się z przyjętych rozwiązań prawnych. Naczelna Izba Lekarska przekazała do Ministerstwa Sprawiedliwości swoje propozycje zmian w Kodeksie karnym licząc na to, że powstanie rządowa inicjatywa legislacyjna ponownej nowelizacji. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób rząd odniesie się do tych propozycji. Kolejnym krokiem medyków jest apel o uchylenie tych zmian, pod którym podpisało się aż 71 towarzystw medycznych. Publikujemy list do Ministerstwa Zdrowia.

Apel prezesów towarzystw lekarskich o uchylenie zmian dokonanych w art. 37a Kodeksu karnego przy okazji uchwalania „Tarczy antykryzysowej 4.0”:
Uczestnicy Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich apelują do władz ustawodawczych Rzeczypospolitej Polskiej o uchylenie zmian dokonanych w art. 37a Kodeksu Karnego przy okazji uchwalania tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. (ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, Dz. U. z 2020 r. poz. 1086).

Zmiana tego przepisu została wprowadzona w akcie prawnym, który jak wynika z tytułu nie był przeznaczony do dokonywania jakichkolwiek zmian w kodeksie karnym, bez konsultacji publicznych. Zlekceważono bardzo silny sprzeciw wobec wcześniejszej próby wprowadzenia tej oraz podobnych zmian zaostrzających odpowiedzialność karną lekarzy, lekarzy dentystów i innych pracowników ochrony zdrowia.

Znowelizowany przepis uniemożliwia złagodzenie rodzaju i wymiaru kary za działania nieumyślnie powodujące zagrożenie życia albo zgon pacjenta i wprowadza preferencję dla orzekania przez sądy kary pozbawienia wolności. Ta nowelizacja kodeksu karnego nawiązuje do skompromitowanej koncepcji utrzymującej błędnie, że zaostrzanie kar zmniejszy liczbę przestępstw. Jeszcze bardziej absurdalne i niezgodne z aktualną wiedzą byłoby twierdzenie, że zwiększanie odpowiedzialności lekarzy i personelu medycznego poprawi jakość leczenia i opieki nad pacjentami.

Co gorsze, doświadczenia w Polsce i w wielu krajach wskazują, że zaostrzanie odpowiedzialności personelu medycznego prowadzi do zmniejszenia dostępności usług medycznych związanych z dużym ryzykiem, do zwiększenia kosztów ochrony zdrowia i do dalszego obniżania zaufania we wzajemnych relacjach pacjentów z lekarzami i innymi pracownikami ochrony zdrowia.

Przyłączając się do bardzo licznych krytycznych stanowisk i opinii na temat tej niefortunnej nowelizacji wyrażonych przez samorządy zawodowe i ekspertów apelujemy o niezwłoczne jej uchylenie. Aby zapobiec szkodom, które zmienione przepisy nieuchronnie sprowadzą, apelujemy także o aktywne poparcie tego apelu do pacjentów, środowisk medycznych, prawników oraz do instytucji związanych z ochroną zdrowia.

Jeśli chcesz ściągnąć wykaz towarzystw, które podpisały się pod apelem, kliknij w: „Lista popierających apel w sprawie uchylenia nowelizacji art. 37a Kodeksu Karnego”.

Przeczytaj także: „Samorząd lekarski opracował propozycje zmian w Kodeksie karnym”,„Nie krytykuję nowelizacji Kodeksu karnego, proponuję poprawkę”, „Dr Krzyżanowski: Rząd przedmiotowo traktuje lekarzy, decyzje zapadają ponad naszymi głowami”,„Zaostrzanie kar za błędy medyczne nie poprawi bezpieczeństwa pacjentów” i „Lekarz za kratami”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe