Sejm

Aborcja w komisji – to dobra decyzja ►

Udostępnij:

Marszałek Szymon Hołownia skomentował decyzję Sejmu o skierowaniu projektów ustaw dotyczących przerywania ciąży do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej. – To pierwszy taki przypadek od 28 lat w Sejmie. Nie głosowaliśmy za aborcją do dwunastego tygodnia ani za kompromisem, ale za tym, czy kontynuować rozmowę, czy ją przerwać. Zdecydowaliśmy się na to pierwsze. To dobra, wyczekiwana decyzja – podkreślił.

  • Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie w pierwszym czytaniu czterech projektów ustaw dotyczących aborcji, przekazując dokumenty do powołanej komisji nadzwyczajnej    
  • O tej sytuacji – a także o sejmowej debacie o aborcji – mówił podczas konferencji prasowej Szymon Hołownia
  • To była debata z szacunkiem, a kłopoty zaczęły się, gdy zaczęli mówić panowie

Spokojnie i merytorycznie
– To była dobra decyzja, by ta debata o projektach dotyczących aborcji odbyła się 11 kwietnia, po wyborach samorządowych. Pamiętamy wszyscy tę atmosferę w Sejmie miesiąc temu. To kolejny dowód na to, że jeżeli ma się temperaturę 39,9 stopni Celsjusza, to nie podejmuje się takich decyzji, tylko czeka się, jak będzie się miało regularne 37 stopni Celsjusza – oświadczył na konferencji po skierowaniu przez Sejm czterech propozycji w sprawie liberalizacji aborcji do komisji nadzwyczajnej Hołownia.

– 11 kwietnia mieliśmy najspokojniejszą, najbardziej merytoryczną i najbardziej z klasą debatę na temat aborcji, jaką ten Sejm widział co najmniej od 30 lat. Zaryzykuję tezę, że dopóki wypowiadały się kobiety, była to wręcz debata prawie wzorowa – stwierdził Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu ocenił, że „była to debata z szacunkiem, taka, jaka powinna być”.

– Kłopoty zaczęły się, gdy zaczęli mówić panowie – skrytykował.

Dobra decyzja
– To głosowanie to pierwszy taki przypadek od 28 lat w tym Sejmie. Nie głosowaliśmy ani za aborcją do dwunastego tygodnia, ani za kompromisem, ale za tym, czy kontynuować rozmowę, czy ją przerwać. Zdecydowaliśmy się na to pierwsze. To dobra, wyczekiwana decyzja – zaznaczył Szymon Hołownia.

Podkreślił, że komisja nadzwyczajna, która będzie zajmować się projektami aborcyjnymi, zamierza przeprowadzić wysłuchanie publiczne.

– Chciałem podziękować tym wszystkim przedstawicielom ugrupowań, z którymi rozmawiałem, przekonując, że to dobre rozwiązanie. Wykonaliśmy kawał dobrej, politycznej pracy – powiedział marszałek Sejmu.

– Mam nadzieję, że komisja w ciągu krótkiego czasu, liczonego w miesiącach, będzie w stanie przygotować sprawozdanie – dodał.

– Kamień spadł mi z serca, bo zrozumiałem, że w tej izbie możliwe jest to, żebyśmy o tym, co nas różni, rozmawiali, a nie na samym wejściu wyrzucali sobie projekty do kosza – podsumował Szymon Hołownia.

Fragment konferencji do obejrzenia poniżej.


Konferencja w całości do obejrzenia na stronie: www.youtube.com/675s
.

Menedzer Zdrowia youtube


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.