Wyślij
Udostępnij:
 
 
Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta

Absolwentów nie nauczono kontaktu z pacjentem, fantom przecież nie mówi

Źródło: Gazeta Wyborcza
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 02.11.2021
 
 
Były prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz skrytykował zapowiedź likwidacji stażu podyplomowego. – Spotykam się z absolwentami w szpitalnej praktyce i wiem, co potrafią. Na ogół w czasie studiów nie mieli szansy wykonać podstawowych czynności lekarskich na żywym człowieku, takich jak punkcja, wkłucia do naczyń – zauważył ekspert.
Rektorzy uczelni medycznych zwrócili się do ministra zdrowia z apelem o zniesienie stażu podyplomowego dla absolwentów wydziałów lekarskich. Resortowi zdrowia pomysł się spodobał. Wiceminister Piotr Bromber mówił o „niezwłocznej inicjatywie legislacyjnej, dzięki której może już w przyszłym roku stażu nie będzie”.

Co na to Maciej Hamankiewicz?

– Zadowolenie konferencji rektorów z doskonałego przygotowania absolwentów do pracy jest bezpodstawne. Spotykam się z absolwentami w szpitalnej praktyce i wiem, co potrafią. Na ogół w czasie studiów nie mieli szansy wykonać podstawowych czynności lekarskich na żywym człowieku, takich jak punkcja, wkłucia do naczyń. Przede wszystkim jednak nie nauczono ich kontaktu z chorym, fantom przecież nie mówi, więc potem mdleją na widok żywego pacjenta. Owszem, można rozważyć zmianę długości i zakresu stażu, ale nie jego likwidację. W takich krajach jak Niemcy stażu nie ma, ale między tym, jak uczy się lekarskiej praktyki na niemieckich uniwersytetach, a jak u nas, jest przepaść. Wiem, bo mój zięć jest młodym niemieckim lekarzem – stwierdził Hamankiewicz w „Gazecie Wyborczej”.

Przeczytaj także: „Zabrakło wysłuchania opinii samorządu lekarskiego” i „Likwidacja stażu – niegodziwość”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.