Wyślij
Udostępnij:
 
 
Piotr Skórnicki/Agencja Gazeta

Andrzej Matyja żąda przeprosin od wicepremiera

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 15.10.2020
 
 
– Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w czasie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne – twierdzi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, odnosząc się do wypowiedzi wicepremiera Jacka Sasina, z której wynika, że „występują problemy w ochronie zdrowia, między innymi to zaangażowanie personelu lekarzy”. Prezes Matyja oczekuje przeprosin.
Andrzej Matyja publikuje oświadczenie na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

– W swojej wypowiedzi zarzucił pan części środowiska lekarskiego niechęć do wykonywania obowiązków lekarza. Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne. Pana wypowiedź została bardzo negatywnie przyjęta w środowisku lekarskim – pisze prezes NRL do wicepremiera.

– Mimo że jestem w stałym kontakcie z ministrem zdrowia, nie otrzymywałem sygnałów o tym, że lekarze nie chcą w okresie epidemii wykonywać swoich obowiązków. Wprost przeciwnie, kierownictwo Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie podkreślało zaangażowanie personelu medycznego w walce z epidemią. Nie wiem, skąd pan wicepremier – stojąc na czele resortu aktywów państwowych – czerpał swą wiedzę w tym zakresie. Przede wszystkim jednak wzywam pana do natychmiastowego przeproszenia środowiska lekarskiego. Oczekuję, że członkowie rządu zamiast przerzucaniem odpowiedzialności na lekarzy czy inny personel medyczny zajmą się, w zakresie swoich kompetencji, zapewnieniem lekarzom i innym pracownikom medycznym takich warunków działania w czasie pandemii, które pozwolą nam leczyć pacjentów. Pana wypowiedź jest policzkiem wymierzonym całemu środowisku i podważa zaufanie do zawodu lekarza i lekarza dentysty – apeluje Matyja.

Przeczytaj także: „Wicepremier Sasin: Część lekarzy nie chce wykonywać obowiązków”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe