Wyślij
Udostępnij:
 
 
Anna Janczewska: Zdrowie nie jest priorytetem rządu
Autor: Krystian Lurka |Data: 11.04.2019
 
 
- Pieniądze na ochronę zdrowia są niewystarczające w stosunku do potrzeb. W dodatku, jak twierdzą eksperci, obiecana kwota nakładów na ochronę zdrowia do 2024 r. została uszczuplona o kwotę 10 mld zł na skutek odmiennego od uzgodnionego w ramach negocjacji roku odniesienia do wyliczeń wzrostu i uwzględnienia w tych wydatkach innych kosztów niż koszty świadczeń zdrowotnych – mówi Anna Janczewska, minister zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
- Nie poprawia się sytuacja pacjentów – podkreśla Janczewska. I dodaje: – Wbrew deklaracjom resortu zdrowia kolejki do leczenia nie skracają się tylko wręcz rosną, a szpitale, szczególnie powiatowe, toną w coraz większych długach. Jak wskazują ostatnie statystyki GUS, długość życia Polaków z roku na rok ulega skróceniu i ten trend utrzymuje się już drugi rok z rzędu. W ubiegłym roku zmarło najwięcej Polaków od czasów II wojny światowej. Winę za ten stan rzeczy ponosi pogarszający się stan zdrowia naszych obywateli.

- Pozytywy to uruchomienie na stronie NFZ specjalnego serwisu zdrowego żywienia, gdzie każdy może znaleźć dla siebie zbilansowane diety i jadłospisy oraz zapowiedź ze strony NFZ o dokonaniu zmian w wycenach wszystkich procedur medycznych od 1 lipca br. w związku ze wzrostem wynagrodzeń w ochronie zdrowia. – Na ile ten wzrost wyceny uwzględni rzeczywiste wzrosty wynagrodzeń okaże się w drugiej połowie roku – dodaje Janczewska.

Przeczytaj także: "Janczewska-Radwan do Dudy: Panie prezydencie, pan powinien być inicjatorem ponadpartyjnej dyskusji o ochronie zdrowia".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe