Arłukowicz: Piekło na SOR-ach spowodowały decyzje Radziwiłła

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Krystian Lurka
|
Źródło: TVN24
- Jestem oburzony tym, co stało się w marcu na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jeśli ciężko choremu nie udzielono pomocy, to winnych trzeba szukać na miejscu - powiedział Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jego słowa skomentował Bartosz Arłukowicz, były szef resortu zdrowia i poseł Platformy Obywatelskiej: - To piekło, które się dzisiaj dzieje na SOR-ach, jest pańską winą.
- To, co wydarzyło się na szpitalnych oddziałach ratunkowych, nie ma nic wspólnego ani z systemem, ani z ministrami, ani z ustawami - skomentował Konstanty Radziwiłł w TVN24. - Jest tak, że jeżeli ciężko chory albo nawet umierający człowiek trafia do szpitala, to należy mu udzielić pomocy. Jeżeli tego nie zrobiono, to należy szukać winnych na oddziale - powiedział były minister zdrowia.

Radziwiłł dodał, że SOR to nie dworzec kolejowy. - Tam są ludzie, którzy mają obowiązek patrzeć i widzieć, co się dzieje. Jeżeli dopuszczono, że ktoś umarł na krzesełku, czekając w kolejce, to jest to skandal, który trzeba rozwiązać na miejscu - stwierdził senator PiS.

Arłukowicz zaatakował
- W lutym 2017 roku pan minister Radziwiłł powiedział, że po wprowadzeniu sieci szpitali, znikną kolejki do SOR-ów. Zapraszam pana na SOR-y, niech pan zobaczy, co się tam dzisiaj dzieje. Tłumy ludzi, ludzie umierają na SOR-ach - powiedział Arłukowicz.

- Ten armagedon, który się dzisiaj dzieje na SOR-ach, jest pańską winą - zwrócił się Arłukowicz do Radziwiłła.

- Kto podjął decyzję o tym, żeby przenieść nocną i świąteczną opiekę lekarską na SOR-y? Pan Radziwiłł - podkreślił Arłukowicz. I dodał: - Pacjenci, powiedzcie dzisiaj panu ministrowi, jak dzisiaj wyglądają SOR-y po tym, jak zabrano nocną świąteczną opiekę lekarzy rodzinnych, jak przekierowano wszystkich do SOR-ów. To decyzją pana Radziwiłła spowodowała to, że ludzie nie idą do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, do lekarza rodzinnego, tylko przekierowaliście ich państwo do szpitali. Dlatego tam jest dzisiaj takie piekło, dlatego ludzie umierają w kolejkach i stoją po kilkanaście godzin. Skierowaliście tam wszystkich, matkę z gorączkującym dzieckiem, ofiary wypadku samochodowego, człowieka z udarem i zawałem - wyliczał.

Przeczytaj także: "Sosnowiec i Dąbrowa, czyli ofiary triażu "po polsku".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.