Wyślij
Udostępnij:
 
 
Aż o 30 proc. wzrosła liczba Polaków skarżących się na niepożądane działanie leków
Źródło: BL, URLP
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 16.01.2017
 
 
W zeszłym roku o 30 procent więcej pacjentów niż rok wcześniej, zgłosiło działania niepożądane leków do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Tyle, że urząd nie wie, czy rzeczywiście leki coraz bardziej szkodzą Polakom, czy po prostu pacjenci częściej przełamują barierę i zgłaszają swoje przypadki.
Co stoi za alarmującymi danymi? - To między innymi efekt akcji informacyjnej prowadzonej przez URPL. Urząd nie ustaje w przekonywaniu społeczeństwa o potrzebie zgłaszania działań niepożądanych i rozpoczyna kolejna kampanie w tej sprawie – pisze urząd w komunikacie.

- Każde takie zgłoszenie jest analizowane przez ekspertów naszego urzędu i wzbogaca naszą wiedzę – podkreśla Grzegorz Cessak prezes URPL.

W przypadku zidentyfikowania nowego sygnału lub zmiany częstotliwości występowania danego działania niepożądanego Prezes Urzędu wzywa podmioty odpowiedzialne do wprowadzenia stosownych zmian do dokumentacji danego produktu leczniczego, w tym do jego ulotki i charakterystyki.

Formularze zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej urzędu, zgłoszenia można dokonać także telefonicznie, faksem lub przez aplikacje mobilną Mobit Skaner.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe