Bartłomiej Chmielowiec: Na oddziałach psychiatrycznych powinno być bezpiecznie

Udostępnij:
Rzecznik Praw Pacjenta zaapelował do szefów szpitali psychiatrycznych oraz placówek wielospecjalistycznych z oddziałami psychiatrycznymi o działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom.
Jak stwierdził rzecznik, bezpieczny szpital to inaczej szpital, w którym respektowane są prawa pacjenta.

Rzecznik przypomniał, że 19 sierpnia 1994 roku została uchwalona ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Jej głównym celem jest zapewnienie ochrony fundamentalnego dobra osobistego jakim jest zdrowie psychiczne każdego człowieka. Co to w praktyce oznacza? Możliwość rehabilitacji przez pracę, satysfakcjonujące kontakty społeczne oraz codzienne wsparcie.

Jakie organy realizują cele ustawy? Organy władzy rządowej i samorządowej oraz instytucje do tego powołane. Szczególnie istotną rolę w wypełnianiu tej misji odgrywają szpitale i oddziały psychiatryczne, w których przebywają osoby wymagające czasem wzmożonego nadzoru oraz wsparcia.

Rzecznik przypomniał, że bezpieczeństwo chorego –zgodnie z art. 57 Kodeksu Etyki Lekarskiej – jest jednym z dwóch głównych czynników, które winny być uwzględniane przy wyborze form diagnostyki i terapii. Kodeks etyki
zawodowej pielęgniarki i położnej Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje do sprawowania profesjonalnej opieki nad życiem i zdrowiem ludzkim.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.