123RF
123RF

Będzie łatwiejszy dostęp do zawodu technika farmacji?

Udostępnij:

Powiększenie katalogu kierunków studiów uprawniających do pracy jako osoba wykwalifikowana w aptece mogłoby pozwolić większej liczbie specjalistów wejść na rynek pracy i poprawić dostępność usług farmaceutycznych dla pacjentów.

Zmiany w przepisach zaproponowano w ramach inicjatywy „SprawdzaMY”, której przewodniczy Rafał Brzoska. To otwarty projekt, w którym każdy może zgłosić swoje pomysły i wskazać największe absurdy prawne, jakie wymagają pilnej zmiany.

Polskie regulacje zbyt restrykcyjne

Autorzy wskazali, że obecne regulacje ograniczają możliwość pełnienia funkcji osoby wykwalifikowanej (odpowiedzialnej za potwierdzenie prawidłowości wytworzenia każdej serii produktu leczniczego) do absolwentów kierunków farmaceutycznych, medycznych i weterynaryjnych – pisze portal Prawo.pl. To zawężenie wynika z podziału dziedzin i dyscyplin naukowych, który nie uwzględnia zmian wprowadzonych przez kolejne rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego, i który jest, zdaniem autorów, przestarzały. Wskazują przy tym, że wymogi dotyczące wykształcenia powinny być zgodne z art. 49 ust. 2 dyrektywy 2001/83/WE, który nie wprowadza aż tak restrykcyjnych ograniczeń (farmacja, medycyna, weterynaria, chemia, chemia i technologia farmaceutyczna, biologia).

Z kolei polskie przepisy wymagają częstych nowelizacji przy każdej zmianie systematyki dziedzin i dyscyplin naukowych, co generuje dodatkowe obciążenia legislacyjne. Dlatego autorzy projektu proponują usunięcie odniesień do systematyki dziedzin i dyscyplin naukowych oraz wskazanie szczegółowego określenia wymogów w rozporządzeniu, co pozwoli uniknąć konieczności częstych zmian legislacyjnych i zwiększy zgodność regulacji z prawem unijnym. Byłaby to prosta zmiana, która, jak zaznaczono, przyczyniłaby się do zwiększenia dostępu do zawodu i uspójniałaby wymogi krajowe i unijne. 

Propozycja nie uzyska poparcia?

Norbert Kusiak z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych stwierdziła jednak, że jego zdaniem nie ma potrzeby doprecyzowywać obecnych przepisów. Tłumaczyła, że wymagania zawarte w Prawie farmaceutycznym są zbieżne i wyczerpują intencję proponowanej zmiany.

– Wystarczająco także precyzują, że dyplom powinien być uzyskany w obszarze obejmującym co najmniej jedną dyscyplinę naukową z dziedziny nauk biologicznych, chemicznych, farmaceutycznych, medycznych lub weterynaryjnych – w szczególności są to farmacja, medycyna, weterynaria, chemia, chemia i technologia farmaceutyczna, biologia – zaznaczyła w ocenie propozycji. 

Przeczytaj także: „Farmaceuta będzie mógł poprawić receptę”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.