Bydgoska służba zdrowia uczy się o HIV

Udostępnij:
Rusza program edukacyjny skierowany do pracowników ZOZ-ów, którzy często mają pierwszy kontakt z osobami żyjącymi z HIV.
Celem przeznaczonego dla pracowników ZOZ-ów szkolenia, które odbędzie się 26 czerwca w bydgoskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w budynku D (sala szkoleniowa na II piętrze), jest poprawa jakości opieki zdrowotnej dla osób zakażonych lub testujących się w kierunku zakażenia wirusem. To już drugie takie warsztaty zorganizowane w czerwcu na terenie kujawsko-pomorskiego. Poprzednie odbyły się niespełna miesiąc temu w Toruniu. Skorzystają na nich wszyscy, którzy w przyszłości wykonywać będą w województwie testy na HIV. Problem jest poważny. Co roku w kujawsko-pomorskim wirusem zakaża się po kilkadziesiąt osób. Z danych NIZP PZH, wynika, że w 2012 r. w województwie wykryto 24 nowe zakażenia. W roku 2013 r. - 35. Środki na realizację szkolenia organizowanego przez Stowarzyszenie Wolontariuszy RAZEM, pochodzą z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci, a sfinansowanego przez Gilead Sciences.
Podczas zajęć, podobnie, jak było w Toruniu, omawiane będą m.in. medyczne aspekty zakażenia HIV/AIDS, procedury diagnostyczne HIV obowiązujące w Polsce, a także oferta pomocowa dostępna w kujawsko-pomorskim dla osób zakażonych i ich rodzin. W dziesięciogodzinnym szkoleniu weźmie udział 25 osób - między innymi lekarze i pielęgniarki. Zapisy możliwe są do 24 czerwca pod numerem telefonu: +48 693489632. Tematyka szkolenia i nacisk na poszczególne obszary tematyczne będą modyfikowane w zależności od potrzeb uczestników. Zajęcia połączone z warsztatami, poprowadzą m.in. dr n. med. Anita Olczak - lekarz z Kliniki Chorób Zakaźnych z Bydgoszczy, gdzie leczone są osoby zakażone HIV, Andrzej Olczyk – koordynator PKD w Toruniu i Bydgoszczy oraz Ewa Siwińska - przedstawiciel Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM. Będzie także osoba zakażona HIV. Wszyscy prowadzący posiadają niezbędne kwalifikacje potwierdzone przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami seropozytywnymi.
„Pracownicy służby zdrowia, których będziemy szkolić, często jako pierwsi mają kontakt z osobami podejmującymi ryzykowne zachowania seksualne i kwalifikującymi się do wykonaniu testu, a także z osobami, które dopiero co dowiedziały się o swoim zakażeniu. Jedni i drudzy potrzebują wsparcia, a także wielu ważnych informacji, np. jak zmieni się ich życie po wykryciu zakażenia, dokąd mają się udać na leczenie, gdzie i na jaką mogą liczyć pomoc. Program szkoleń jest tak skonstruowany, żeby dać uczestnikom wiedzę, która pozwoli im w sposób rzetelny i profesjonalny odpowiedzieć właśnie na takie potrzeby. Efektem szkoleń w Bydgoszczy i Toruniu będzie poprawa jakości i dostępności do diagnostyki zakażeń HIV w całym kujawsko-pomorskim” – powiedział Andrzej Olczyk ze Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM.
„Pracownicy ZOZ-ów, którzy jako pierwsi kontaktują się z pacjentami mają ogromny wpływ na zmianę polskiej sytuacji epidemiologicznej w obszarze HIV. To dzięki nim pacjent może być szybko zdiagnozowany i skierowany na leczenie. Na razie wciąż testujemy się za rzadko. Zrobił to tylko co dziesiąty Polak. Mam nadzieję, że szkolenia organizowane w województwie kujawsko-pomorskim przyczynią się do poprawy tych statystyk. Zajęcia w Toruniu zostały bardzo wysoko ocenione przez pracowników ZOZ-ów. Jestem przekonany, że podobnie będzie także teraz w Bydgoszczy - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2013 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad pół miliona złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.
„Na szkoleniach prowadzonych przez Stowarzyszenie Wolontariuszy RAZEM skorzystają przede wszystkim osoby zgłaszające się na testy i sami pracownicy służby zdrowia, którzy będą ich na nie odważniej kierować. W HIV nie ma już grup ryzyka. Zakazić się może każdy, a niestety nie wszyscy lekarze zdają sobie z tego sprawę. Dlatego cieszę się i jestem dumny, że dzięki naszemu konkursowi już po raz drugi zajęcia te mogły być przeprowadzone” - powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.