CSIOZ jest gotowe do wprowadzenia obowiązkowej e-recepty od 2020 roku

Udostępnij:
O gotowość CSiOZ do wprowadzenia obowiązkowej e-recepty od 2020 roku, o współpracę z podmiotami mającymi wdrożone i sprawdzone systemy informacji medycznej oraz o potrzebę wypracowania strategii dotyczącej e-zdrowia między interesariuszami rynku zapytaliśmy Bartłomieja Wnuka, dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Cyfrowa transformacja zdrowia radykalnie zmienia funkcjonowanie instytucji i Polaków, popularność rozwiązań e-zdrowia stale rośnie. Usługi platformy P1 są w fazie przygotowań jak np. e-skierowania, gdy tymczasem e-recepta jest w fazie pilotażu. Do polskich pacjentów trafiło już bowiem 8,5 mln e-recept – wynika z dyskusji ekspertów podczas Forum e-Zdrowia.

Z danych Centrum Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że polscy pacjenci i lekarze coraz chętniej korzystają z e-recept, które niosą ze sobą wiele korzyści. Jedną z zalet jest oszczędność czasu nie tylko dla lekarzy i pacjentów, ale także dla farmaceutów. Znikną też problemy z niewłaściwie wystawianymi receptami, np. brakiem pieczątek. I to co najważniejsze, zwłaszcza dla pacjentów przewlekle chorych, nie będzie już potrzeby wizyty u lekarza w celu kontynuacji terapii.

Pilotaż e-recept obowiązuje do końca br. Tymczasem od stycznia 2020 roku zacznie funkcjonować obowiązek wystawiania e-recept we wszystkich podmiotach leczniczych.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.