Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cięcie wszystkim wyjdzie na zdrowie

Autor: Krystian Lurka |Data: 22.07.2019
 
 
- Szpitali powiatowych nie da się w nieskończoność utrzymywać. I może to, co powiem, nie wszystkim się spodoba, ale te bankructwa wszystkim wyjdą na zdrowie - mówi Jakub Kosikowski, były rzecznik prasowy i przewodniczący Porozumienia Rezydentów.
Kosikowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" podkreśla, że w Polsce niemal w każdym powiecie jest szpital.

- A są miejsca, jak mój rodzinny Lublin, gdzie jest ich nawet 10. Miasto ma 340 tys. mieszkańców. Placówek jest po prostu za wiele - twierdzi przedstawiciel Porozumienia Rezydentów. - Zatem jeśli te wszystkie, dla których zabrakło pieniędzy z NFZ, upadną, będzie można wreszcie to wszystko przeorganizować, żeby jakoś w miarę działało. Przesunąć lekarzy i pielęgniarki ze zbankrutowanych szpitali do innych i zapełnić wakaty. Choć i to będzie trudne. Lekarza łatwiej zachęcić do tego, by jeździł do nowej pracy kilkadziesiąt kilometrów od jego miejsca zamieszkania, bo łatwiej o dobrą pensję i bilansujący się dojazd. Ale z pielęgniarkami może być gorzej - wyjaśnia Jakub Kosikowski.

Będą wypowiadać klauzule "opt-out" i rozpoczną akcję "1lekarz1etat"
- Podjęliśmy decyzję o ogłoszeniu oficjalnej akcji sprzeciwiającej się sytuacji w ochronie zdrowia - poinformował 16 czerwca 2019 r. Bartosz Fiałek, przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZL, w imieniu zarządu krajowego OZZL. Na czym będzie polegać protest? - Na wypowiadaniu klauzul "opt-out" i rozpoczęciu akcji "1lekarz1etat" - wyjaśnił.

- Skąd decyzja o wyborze tej formy? Wynika bezpośrednio z części wyników referendów, w których zdecydowana większość opowiadała się za podjęciem takiego działania - poinformował Fiałek na Facebooku. Dodał, że akcja jest odpowiedzią na fatalną sytuację w publicznej ochronie zdrowia, wybiórcze realizowanie porozumienia kończącego protest rezydentów i chęć zaostrzenia kar w kodeksie karnym.

- Wzywamy lekarzy do wypowiadania klauzul "opt-out" do końca sierpnia. Dlaczego do wtedy? Aby zaczęły obowiązywać od 1 października. Od października ograniczymy również czas pracy do równoważnika jednego etatu - zapowiedział Fiałek.

Przeczytaj także: "Oddział zamknięty", "Niedofinansowanie systemu przyczyną śmierci pacjentów?", "Jarosław Biliński: Polska ma raka" i "Miłkowski o długach szpitali powiatowych".
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe