Wyślij
Udostępnij:
 
 

Co Polacy sądzą o zmianie przepisów aborcyjnych?

Źródło: KL, Polska Agencja Prasowa, CBOS
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 29.11.2016
 
 
- Ponad połowa jest przeciwna zmianom przepisów dotyczących przerywania ciąży. Ci którzy je popierają w większości opowiadają się za liberalizacją prawa - wynika z sondażu CBOS. Większość popiera "czarne protesty", a ponad 20 procent Polek deklaruje, że w różny sposób brało w nich udział.
Z badania wynika między innymi, że 58 procent ankietowanych opowiada się pozostawieniem przepisów dotyczących możliwości przerywania ciąży w niezmienionej formie. - Za liberalizacją prawa opowiada się 27 procent badanych, za jego zaostrzeniem jedynie 7 procent - informuje Polska Agencja Prasowa.

Z kolei jeśli chodzi o "czarne protesty" organizowane m.in. jako sprzeciw wobec inicjatywom zaostrzającym prawo aborcyjne i walkę o prawa kobiet, popiera je 58 proc. respondentów, a 26 proc. wyraża swój sprzeciw. Co szósta dorosła Polka - 17 proc. (przy 6 proc. mężczyzn) zadeklarowała, że w ramach solidarności, w dni, w które organizowano manifestacje, ubrała się na czarno. Z kolei 4 proc. badanych kobiet (2 proc. mężczyzn) deklarowało osobisty udział w protestach. Protesty wzbudzały częściej zainteresowanie mieszkańców największych miast (72 proc.), nieuczestniczących w praktykach religijnych (78 proc.) oraz o poglądach lewicowych (76 proc.).

Sondaż przeprowadzono między 4 a 13 listopada 2016 roku na reprezentatywnej próbie 1019 osób.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.