TVP

Co o szczepieniach i systemie ochrony zdrowia mówili kandydaci na prezydenta?

Udostępnij:
Podczas debaty kandydatów na prezydenta, zorganizowanej przez TVP, zadano pytanie o ochronę zdrowia. Nie dotyczyło ono jednak zadłużenia szpitali, nakładów na ochronę zdrowia, polityki lekowej i problemów personelu medycznego. Organizatorzy spytali o to, czy Polska powinna kupić potencjalną szczepionkę na koronawirusa i czy szczepienia na COVID-19 winny być obowiązkowe. „Menedżer Zdrowia” przytacza wypowiedzi polityków.
– Szczepionkę trzeba wynaleźć, trzeba ją wdrożyć i zrobić wszystko, aby była dostępna dla wszystkich w Polsce – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Powiedział także, że musimy zacząć od reformy zdrowia. – Powinniśmy oddłużyć szpitale, podnieść wynagrodzenia, odbiurokratyzować ochronę zdrowia. Bez lepiej funkcjonujących szpitali i przychodni nie będzie bezpieczeństwa Polski. Trzeba zrobić wszystko, żeby szczepionka na koronawirusa była dostępna dla wszystkich w Polsce – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki. Zwrócił się do rządzących. – Co z programem onkologicznym? Kiedy w polskich szpitalach będą operacje terminowe? Kiedy dzieci wrócą do szkół? – pytał.

Robert Biedroń z Lewicy mówił, że… przydałaby się bardziej szczepionka na nienawiść dla klasy politycznej. – Rząd PiS nas zawiódł. Nie dotrzymał słowa, że będziemy bezpieczni. Zawiódł tych na pierwszej linii walki z wirusem – stwierdził Biedroń. Nie odpowiedział wprost na pytanie, ale przypomniał, że wystosował do ministra zdrowia pytanie dotyczące strategii w sprawie szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

– To pytanie o coś, co jeszcze nie istnieje. Moja odpowiedź brzmi „dwa razy nie” – odpowiedział Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Waldemar Witkowski z Unii Pracy stwierdził, że jest na „tak”. – Podpisuję się dwoma rękami, by Polska i UE przygotowywały bezpieczną szczepionkę. Szczepienia muszą być obowiązkowe, bo to jedyna szansa, żeby wirus zniknął – przyznał Waldemar Witkowski z Unii Pracy.

– Jako prezydent chciałbym zajmować się rzeczami, które istnieją, a nie tymi, które nie istnieją. Jak szczepionka powstanie, zapytam o nią wirusologów, ministra zdrowia i na pewno podejmę decyzję dobrą dla zdrowia i życia Polaków – powiedział kandydat bezpartyjny Szymon Hołownia.

– Jeśli raz pozwolimy na to, by rząd nam odebrał wolność i zmusił do szczepionki, to się już od tego nie uwolnimy. Sam fakt, że będziemy traktowani jak zwierzęta gospodarcze, że można nas zaszczepić siłą, jest straszny. To przerażające. Argument, że ktoś niezaszczepiony zarazi innych, jest głupi, bo skoro inni się zaszczepili, to znaczy, że nie mogą się zarazić, a jeśli się zarażą, to znaczy, że nie warto było się szczepić – stwierdził Stanisław Żółtek z Kongresu Nowej Prawicy.

– Prezydent musi stać na straży praw pacjentów. Musi być wyrażona zgoda na zabiegi medyczne. Jeśli nie wyrażamy zgody na szczepienia, to nie można ich robić pod przymusem – stwierdził kandydat bezpartyjny Paweł Tanajno.

Przeciwny szczepieniom jest Mirosław Piotrowski z Ruchu Prawdziwa Europa – Europa Christi. – Aby wprowadzić szczepionkę, potrzebne są długoletnie badania, minimum pięć lat. Co się stanie jak szczepionka po dwóch, trzech latach da efekty uboczne, które naruszą nasze ciało i psychikę? – zastanawiał się Piotrowski, powołując się na „profesora odpowiedzialnego za koronawirusa w województwie”, który miał stwierdzić, że w Polsce są trzy odmiany wirusa. – Na którego z nich mamy się więc szczepić? – spytał.

Marek Jakubiak przyznał, że wątpi w sensowność szczepień w sytuacji, gdy część społeczeństwa ma już zakażenie za sobą.

Jak odpowiedział Andrzej Duda?

– Szczepionka musi zostać wnikliwie przebadana w Polsce, a potem nieodpłatnie dostępna, przede wszystkim dla seniorów. To powinno być dobrowolne jak przy grypie – powiedział. Odniósł się do wystąpień innych kandydatów. – Ze zdziwieniem słucham kandydatów, którzy narzekają na służbę zdrowia, a znajdowali się w poprzednich rządach. Miliardy z VAT były kradzione za waszych rządów. My zwiększyliśmy wydatki na służbę zdrowia – skomentował.

Przeczytaj także: „Szymon Hołownia: Nie zgodzę się na liberalizację dostępu do aborcji”, „Bosak: Rządzący myślą, że ściągną lekarzy z zagranicy i jakoś to będzie”, „Hołownia o odpłatności za studia medyczne i konieczności zwracania ich kosztów” i „Andrzej Duda ogłosił program wyborczy”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.