Co z dokumentacją medyczną?

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia publikuje projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. - Za podstawową uznaje się elektroniczną formę dokumentacji - wynika z projektu.
- Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej będzie możliwe w przypadku braku warunków organizacyjno-technicznych dla prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej i gdy postać taka będzie przewidziana przepisem prawa. Przez brak warunków organizacyjno-technicznych należy rozumieć zarówno stały brak rozwiązań informatycznych, jak i czasową niemożność prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej na przykład wskutek awarii systemu teleinformatycznego, w którym jest prowadzona dokumentacja, czy sprzętu - czytamy w dokumencie.

Projekt zakłada też ujednolicenie prowadzenia dokumentacji medycznej w danym podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych. - Oznacza to, że konieczne jest prowadzenie dokumentacji medycznej albo w postaci papierowej, albo elektronicznej. Proponuje się również uproszczenia w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej, w szczególności ograniczenie zakresu przetwarzanych danych oraz wprowadzenie rozwiązań ułatwiających i przyspieszających wymianę informacji - informuje Ministerstwo Zdrowia w projekcie.

Do katalogu danych, które zawiera dokumentacja medyczna zostały dodane numery e-recept, w związku z ich upowszechnianiem, e-skierowań oraz identyfikatory asystentów medycznych, którzy mogą posiadać uprawnienia w zakresie wypełniania dokumentacji medycznej. Ponadto rozporządzenie uwzględnia funkcjonalności, które w systemie ochrony zdrowia zapewnia Platforma P1, w szczególności przez Internetowe Konto Pacjenta.

Z dokumentu wynika, że przedmiotowe rozwiązania mają na celu zapewnienie lepszej współpracy między różnymi podmiotami sprawującymi opiekę nad tym samym pacjentem. Nałożony został obowiązek przekazywania wszystkich dokumentów, które mają na celu zapewnienie ciągłości leczenia lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Uproszczona została także dokumentacja z zakresu opieki zdrowotnej nad uczniami.

Projekt wprowadza nowe regulacje dotyczące dokumentacji medycznej fizjoterapeutów, którzy uzyskali możliwość wykonywania zawodu w formie praktyki zawodowej oraz dokumentowanie ich udziału w świadczeniach udzielanych pacjentowi w podmiocie leczniczym. Wszystkie zaproponowane rozwiązania mają na celu uproszczenie procesów związanych z dokumentacją medyczną, począwszy od jej powstawania, przez udostępnianie i ponowne wykorzystanie.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: "Rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.