123RF

Coraz dłuższe zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznych

Udostępnij:

W Polsce w 2023 r. zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania stanowiły 6,4 proc. wszystkich eZLA – te zwolnienia są dłuższe, bo trwały średnio 20 dni.

  • Polacy coraz częściej korzystają ze zwolnień lekarskich z powodów zaburzeń psychicznych. Zwolnienia te są także z roku na rok coraz dłuższe i stanowią 60 proc. absencji chorobowej we wszystkich grupach wiekowych
  • Najwięcej dni na zwolnieniach lekarskich było spowodowanych reakcją na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne – 8,9 mln. W tej liczbie na mężczyzn przypadło nieco ponad 3 mln, a na kobiety – ponad 5,8 mln dni
  • ZUS od 2004 r. realizuje program rehabilitacji w schorzeniach psychosomatycznych. Do 2023 r. skorzystało z niego 61,6 tys. osób

Zaświadczenia lekarskie z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania najczęściej wystawiane są osobom w wieku od 30 do 49 lat (zarówno kobietom, jak i mężczyznom). Osobom w tym wieku w 2023 r. wystawiono zaświadczenia lekarskie na 15,5 mln dni, co stanowi 60 proc. łącznej absencji chorobowej we wszystkich grupach wiekowych.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk przypomniał, że ZUS od 2004 r. realizuje program rehabilitacji w schorzeniach psychosomatycznych. Do 2023 r. skorzystało z niego 61,6 tys. osób.

Informacje te prezes ZUS przekazał podczas konferencji zorganizowanej przez Klinikę Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która odbyła się w WIM-PIB.

Polaków wykańcza stres
Ze szczegółowych danych ZUS wynika, że jeśli chodzi o absencje związane z zaburzeniami psychicznymi oraz zaburzeniami zachowania w 2023 roku, to najwięcej dni na zwolnieniach lekarskich było spowodowanych reakcją na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne – 8,9 mln. W tej liczbie na mężczyzn przypadło nieco ponad 3 mln, a na kobiety – ponad 5,8 mln dni.

Jeśli chodzi o inne przyczyny zwolnień lekarskich, wywołanych kwestiami zdrowia psychicznego, to w 2023 roku na epizod depresyjny przypadło ich 5,1 mln, wobec 4,7 mln rok wcześniej. Natomiast pozostałe zaburzenia lękowe odpowiadały za 4,8 mln dni, czyli więcej niż w 2022 roku, z wynikiem 4,2 mln dni. Zaburzenia depresyjne nawracające były przyczyną 2,4 mln dni zwolnień, wobec 2,2 mln rok wcześniej.

Dane ZUS pokazują także, że w 2023 roku mężczyźni mieli 1,7 mln dni absencji z tytułu epizodu depresyjnego (rok wcześniej 1,5 mln), podczas gdy kobiety odnotowały ich 3,4 mln (3,2 mln w 2022 r.). W przypadku zaburzenia depresyjnego nawracającego było to odpowiednio 0,8 mln dni zwolnień lekarskich dla mężczyzn (w 2022 roku 0,7 mln) oraz 1,6 mln w przypadku kobiet (1,5 mln rok wcześniej).

Przeczytaj także: „Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.