Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Coraz trudniejszy dostęp do lekarzy specjalistów

Źródło: Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 12.07.2021
 
 
Co trzeci ankietowany przyznał, że kontakt ze specjalistą w ciągu ostatnich 6 miesięcy był jeszcze trudniejszy niż w pierwszym okresie pandemii. Z powodu problemów z dostępem do publicznej ochrony zdrowia ponad jedna czwarta badanych skorzystała z pomocy lekarza specjalisty podczas wizyty prywatnej – wynika z badań przeprowadzonych przez BioStat.
Około 38 proc. Polaków deklarowało, że z pomocy lekarza korzysta tak samo często jak przed wybuchem pandemii, a 37,9 proc. przyznało, że znacznie rzadziej. Częściej niż przed pandemią kontaktuje się z lekarzem co dziesiąty Polak. Niemal co ósmy badany od wybuchu pandemii w ogóle nie skorzystał z pomocy lekarza.

Z wizyty u dentysty w czasie pandemii nie skorzystało 3 na 10 badanych. Podobnie jak w przypadku lekarzy innych specjalizacji o pomoc do stomatologa Polacy zwracają się tak samo często (31,5 proc.) lub rzadziej niż przed pandemią (30,9 proc.). Częściej niż przed pandemią na wizytę u dentysty udał się zaledwie co dwunasty Polak.

Niemal jedna trzecia ankietowanych wskazała, że kontakt ze specjalistą w ciągu ostatnich 6 miesięcy był trudniejszy niż w pierwszym okresie pandemii. Nieznacznie mniej ankietowanych (31,1 proc.) uznało zaś, że pozostawał na zbliżonym poziomie. Z powodu problemów z dostępem do publicznej ochrony zdrowia więcej niż jedna czwarta badanych w ciągu ostatniego pół roku skorzystała z pomocy lekarza specjalisty w ramach wizyty prywatnej. Najczęściej Polacy płacili za poradę okulisty (28,3 proc.), ginekologa (22,3 proc.) oraz internisty (18,4 proc.). Respondenci nieco rzadziej korzystali z pomocy chirurga lub ortopedy (17,9 proc.) oraz kardiologa (17,4 proc.). Najrzadziej w ciągu ostatniego półrocza korzystali z prywatnej pomocy reumatologa (3,7 proc.) i onkologa (3,6 proc.).

Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeprowadzono od 1 do 5 lipca 2021 r. na grupie tysiąca Polaków.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe