Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dariusz Borowicz/Agencja Gazeta

Coraz więcej lotów LPR – ile to kosztuje

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 15.10.2021
 
 
Trwa protest ratowników – odchodzą z pracy i korzystają ze zwolnień lekarskich, przez co – jak szacuje Ministerstwo Zdrowia – 25 proc. zespołów pozostaje nieobsadzonych. W związku z tym coraz częściej oglądamy zdjęcia z akcji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w centrach dużych miast. Ile to kosztuje?
– Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nie ma danych dotyczących tego, ile dokładnie lotów odbywa się z powodu braku dostępnej karetki. Nie zbierają ich także dyspozytorzy medyczni. Nie można więc z całą pewnością powiedzieć, ile lotów śmigłowce HEMS wykonują, choć nie musiałyby, gdyby Ministerstwo Zdrowia porozumiało się z ratownikami medycznymi – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, dodając, że „z ogólnych danych dotyczących liczby wylotów śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego widać w tym roku spory wzrost”.

„DGP” wylicza, że z danych przekazanych przez Justynę Sochacką wynika, że we wrześniu 2021 śmigłowce HEMS wykonały 1521 akcji ratunkowych. To o 83 więcej niż w 2020 r., gdy było ich 1438, i o 135 więcej niż w 2019 r. – było 1386.

Z kolei o koszt godziny lotu śmigłowca LPR pyta w interpelacji poselskiej grupa posłów Lewicy – Monika Falej, Maciej Kopiec, Paweł Krutul, Anita Kucharska-Dziedzic, Robert Obaz i Marek Rutka.

Jak wynika z odpowiedzi, godzina lotu śmigłowca HEMS kosztuje średnio 8900 zł.

Zakładając, że każdy z dodatkowych lotów we wrześniu 2021 roku trwał godzinę i był skierowany do osób, którym pomoc mogłaby zostać udzielona przez załogę karetki, to miesięczny koszt braku porozumienia na linii resort–ratownicy medyczni kosztuje 738 700 zł.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.