Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czech o tym, co zrobić, aby pieniędzy na zdrowie było więcej

Autor: Krystian Lurka |Data: 08.10.2019
 
 
- Widzę wiele możliwości dorzucenia pieniędzy do systemu. Przykładem może być „podatek cukrowy”, który moim zdaniem powinien być wprowadzony jak najszybciej. Więcej pieniędzy powinno być także z alkoholu i papierosów, opodatkowałbym je jeszcze wyżej. W skrócie ci, którzy psują ludziom zdrowie, powinni pośrednio płacić za to, żeby je naprawić - mówi były wiceminister zdrowia Marcin Czech, odpowiadając na pytanie w sondzie "Gdybym był ministrem zdrowia...".
Co zrobić, aby pieniędzy na system ochrony zdrowia było więcej?
- Widzę wiele możliwości dorzucenia pieniędzy do systemu. Przykładem może być „podatek cukrowy”, który moim zdaniem powinien być wprowadzony jak najszybciej. Mamy narastającą epidemię otyłości ze wszystkimi konsekwencjami. Więcej pieniędzy powinno być także z alkoholu i papierosów, które opodatkowałbym jeszcze wyżej. W skrócie ci, którzy psują ludziom zdrowie, powinni pośrednio płacić za to, żeby je naprawić.

Dobry był pomysł ministra Religii, by część pieniędzy pochodzących ze sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń OC zasilała zdrowie. Co więcej, wybory ludzi dotyczące działań prewencyjnych, chociażby szczepień ochronnych, powinny mieć konsekwencje w penalizacji zachowań, które nie mieszczą się w ramach solidaryzmu społecznego. Przykład? Nie chcesz szczepić dzieci? W porządku, ale jeśli dziecko zachoruje i znajdzie się w szpitalu, pokrywasz koszty jego leczenia.

Kolejny sposób to… pozyskanie więcej pieniędzy od pracodawców. Być może mogliby mieć większy udział w składce zdrowotnej.

Dzięki opisanym pomysłom spokojnie multiplikujemy pieniądze będące w systemie bez podnoszenia podatku, na co trudno uzyskać zgodę przede wszystkim rządzących.

Czy samorządy powinny zarządzać opieką zdrowotną?
- I tak, i nie. Rola samorządów jest bardzo ważna, bo pewne wyzwania ochrony zdrowia mają regionalny charakter i w regionie łatwiej nimi zarządzać. Jeżeli samorząd zauważa, że realizacja polityki senioralnej, szczepień seniorów, jest konieczna w jego gminie, powiecie, powinien ją prowadzić. Jeśli widzi, że konieczny jest ośrodek dziennego pobytu dla chorych psychicznie, powinien wesprzeć taką inicjatywę, ale… decyzje dotyczące na przykład zakupu dużego sprzętu diagnostycznego i określania profili oddziałów należy podejmować na wyższym szczeblu. Władze centralne powinny kształtować politykę zdrowotną i strategię dla zdrowia w uporządkowany sposób w całym kraju.

Czy w systemie powinien być tylko jeden płatnik?
- Mam poglądy liberalne. Wydaje mi się, że konkurencja płatników byłaby pożyteczna dla systemu. Funkcjonujemy z jednym płatnikiem, przyzwyczailiśmy się do tego, ale twierdzę, że konkurencja pomogłaby płatnikowi publicznemu.

Czy należy wprowadzić możliwości prywatnej, dobrowolnej dopłaty do świadczenia gwarantującego wyższy standard usługi medycznej?
- Chyba nie. Raczej zadbałbym o wyższy standard serwisów medycznych i usług medycznych dla wszystkich. Mój sprzeciw budzi to, że potencjalnie w jednym szpitalu mógłby leżeć biedny ojciec wielodzietnej rodziny z podstawowym wykształceniem, a obok zamożny pracownik korporacji w klimatyzowanej sali z szerokoekranowym telewizorem.

Należy zrobić wszystko, aby nie doprowadzić do nierówności w zdrowiu.

Przeczytaj także: "Andrzej Mądrala: Wynagrodzenia w MZ i NFZ powinny być wyższe", "Mierzejewski: Dzisiejszy system tylko pozornie gwarantuje równy dostęp do leczenia", "Jankowski: Gdybym był ministrem zdrowia, to...", "Mołdach: Zabranianie dopłacania do leczenia to niegodziwość", "Prof. Czauderna o tym, jak oddłużyć placówki ochrony zdrowia", "Hupało: Wróćmy do koncepcji wielu podmiotów ubezpieczeniowych konkurujących z sobą", "Kornowska: Stworzyłabym warunki do współpłacenia i zaistnienia ubezpieczeń komplementarnych", i "Jędrzejczyk: Gdybym był ministrem zdrowia to...".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe