iStock

Do lekarza po znajomości

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Krystian Lurka
|
Źródło: Centrum im. Adama Smitha, Rzeczpospolita
- 81 proc. Polaków uważa, że system publicznej opieki zdrowotnej wymaga pilnej poprawy. Zmiana systemu opieki zdrowotnej jest dla badanych dużo ważniejsza niż reforma systemu podatkowego (37 proc.), edukacji (36 proc.) i niezależność sądów (30 proc) - wynika z badania „Świadomość ekonomiczna Polaków" przeprowadzonego na zlecenie Centrum. im. Adama Smitha. Za co krytykują ochronę zdrowia? Między innymi za to, że aby dostać się do lekarza, konieczne jest wykorzystywanie znajomości.
Ankietowanych spytano o to, co najbardziej przeszkadza im w publicznym systemie opieki zdrowotnej i co chcieliby poprawić. Polakom najbardziej przeszkadzają kolejki (wskazało je 66 proc.), drogie leki (36 proc.) i limity (28 proc.), a co czwartemu (25 proc.) nie podoba się to, że by dostać się do lekarza, konieczne jest wykorzystywanie układy i znajomości.

Co poza tym? Między innymi:
- biurokracja (24 proc.)
- skupianie się na leczeniu konkretnej choroby zamiast na całym zdrowiu człowieka (20 proc.)
- brak kompetencji lekarzy (18 proc.),
- poczucie że jestem tam petentem a nie klientem (17 proc.),
- nieuprzejmość pracowników medycznych (13 proc.),
- nieuprzejmość lekarzy (10 proc.),
- brak informacji na temat jak i gdzie należy się zgłosić (9 proc.),
- brak kompetencji pracowników medycznych (7 proc.).

Spytano także o to, czy ankietowany ma poczucie, że gdy zachoruje, będziesz mógł liczyć na skuteczną pomoc w publicznej opiece zdrowotnej w Polsce. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 3 proc. badanych, „raczej tak” 29 proc., a „trudno powiedzieć” 13 proc. Niezadowolonych było więcej. 39 proc. badanych przyznało, że „raczej nie”, a 16 proc., że „zdecydowanie nie”.

Badanie przeprowadzone dla Centrum im. Adama Smitha na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska liczyła 1028 osób w wieku powyżej 18 roku życia. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda badania to CAWI.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Świadomość ekonomiczna Polaków”.

Przeczytaj także: „Polacy chcą lepszej ochrony zdrowia”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.