Wyślij
Udostępnij:
 
 

Eksperci debatowali o przewlekłej białaczce limfocytowej i poprawie jakości leczenia pacjentów hematoonkologicznych

Źródło: Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 10.09.2019
 
 
"Mapa sukcesów i drogowskazów dla hematoonkologii w Polsce" to tytuł panelu dyskusyjnego dotyczącego leczenia chorych na nowotwory krwi, który odbył się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wnioski z dyskusji pod patronatem "Rzeczpospolitej"? Ministerstwo Zdrowia prowadzi działania zmierzające do poprawy jakości leczenia pacjentów hematoonkologicznych.
W debacie Anna Kupiecka, prezes fundacji „OnkoCafe – Razem lepiej", wiceminister Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku Onkohematologii w gliwickim oddziale Centrum Onkologii, dr Leszek Borkowski, przedstawiciel Konsylium Pacjentów z Nowotworami Krwi, a także Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Wnioski?
- Liczba zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła ponad dwukrotnie, ale pocieszające jest to, że istnieje coraz więcej leków, które zmieniają nowotwory hematologiczne z chorób śmiertelnych w przewlekłe. Coraz częściej zachorowania na nowotwory krwi obserwuje się u osób młodszych, od 50. roku życia (ok. 60 proc.) - poinformowała "Rzeczpospolita" i zacytowała wiceministra Macieja Miłkowskiego. Miłkowski przyznał, że resort zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i prowadzi działania zmierzające do poprawy jakości leczenia pacjentów hematoonkologicznych.

– Od 1 lipca firmy farmaceutyczne zaczęły bardzo mocno współpracować z NFZ. Czołowi polscy hematoonkolodzy zbierają informacje dotyczące skuteczności terapii. W lipcu weszły technologie, które częściowo uzależniają finansowanie od tzw. efektu terapeutycznego – wyjaśniał Miłkowski. – Koszt całościowy jest znacząco niższy, ponieważ ministerstwo nie musi pokrywać kosztów leczenia u pacjentów nieodpowiadających na nie i dlatego udało się dojść do porozumienia – dodawał Miłkowski cytowany przez "Rzeczpospolitą".

W praktyce oznacza to, że dostęp do nowoczesnego leczenia będzie łatwiejszy. – Hematoonkologia jest poligonem doświadczalnym, na którym odnosimy wiele sukcesów. I w przypadku chorób takich jak przewlekła białaczka szpikowa czy przewlekła białaczka limfocytowa czas życia chorych podwoił się albo nawet zwielokrotnił bardziej. Wydaje mi się, że na tej fali sukcesów w zakresie hematoonkologii wypadamy jako Polska dobrze i w tej chwili mamy dostęp prawie do wszystkich tych form terapii. Nie zawsze odbywa się to w takim tempie, jaki byśmy sobie życzyli, ale są widoczne efekty – powiedział prof. Sebastian Giebel.

"Rzeczpospolita" wyjaśniał, że ostatnie decyzje Ministerstwa Zdrowia chwaliła również Anna Kupiecka.

– Pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym domagali się tych najnowszych terapii. Na szczęście udało się je zrefundować. Byłoby dobrze, gdyby w każdym rodzaju choroby onkologicznej lekarze mieli tego rodzaju narzędzia – podkreśliła Kupiecka. Dodała, że chodzi o potrzeby pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową.

– Są wprowadzone i refundowane terapie, ale z dużymi ograniczeniami dla części pacjentów. Refundacja przysługuje tym, którzy mają delecje P17 lub mutację genu tp53. Inni pacjenci leku nie dostają, choć badania wskazują, że byłoby to na ich korzyść. Nie powinno być takich zawężeń, ta sytuacja tworzy nierówność wśród pacjentów, którzy walczą o życie – zaznaczała Kupiecka cytowana przez "Rzeczpospolitą".

– Pozytywne opinie prezesa AOTMiT w sprawie dwóch leków wydano pod koniec kwietnia i w lipcu. Dopiero od tego momentu rozpoczął się proces zmierzający do refundacji. Cały czas pracujemy nad tym w komisji ekonomicznej – przyznał Miłkowski i podkreślił, że pieniądze na dalsze zmiany powinny się znaleźć. – Trzeba uwzględnić wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB. Szukamy też oszczędności, takich jak współpraca z firmami farmaceutycznymi i finansowanie terapii w oparciu o wynik kliniczny. Skuteczne leczenie jest tańsze dla systemu ochrony zdrowia – podsumował przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe