Przemysław Keler/Kancelaria Prezydenta

Ewa Krajewska ministrem zdrowia – co z GIF?

Udostępnij:
Prezydent Andrzej Duda powołał prezesa Rady Ministrów oraz Radę Ministrów – ministrem zdrowia została Ewa Krajewska, główny inspektor farmaceutyczny.
Co zatem z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym?

Przypomnijmy, że na początku listopada minister zdrowia Katarzyna Sójka odwołała Pawła Kulkę, zastępcę Ewy Krajewskiej.

Kierowaniem inspektoratem zajmie się dyrektor generalny urzędu Marcin Wójtowicz, powołany na to stanowisko 19 kwietnia 2021 roku.

Ze służbą publiczną jest związany z przerwami od 1999 roku. W jednostkach sektora finansów publicznych pracował między innymi jako radca prawny. Od lutego 2015 roku był nieprzerwanie na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej. W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji pełnił funkcję dyrektora Departamentu Poczty, w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – zastępcy dyrektora Departamentu Lokalizacji Inwestycji, a następnie dyrektora Departamentu, a w Ministerstwie Zdrowia – zastępcy dyrektora Biura Administracyjnego i dyrektora tego biura.

Marcin Wójtowicz jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończył aplikację sądową i złożył egzamin sędziowski, posiada wpis na listę radców prawnych, prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Koszalinie, w której do 2012 r. pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.

Nowy rząd premiera Morawieckiego
Po wyborach parlamentarnych politycy Zjednoczonej Prawicy stracili możliwość stworzenia samodzielnego rządu. Władzę przejmie koalicja dotychczasowych partii opozycyjnych. Mateusz Morawiecki z Prawa i Sprawiedliwości jednak nie rezygnuje – to jemu prezydent Andrzej Duda zlecił stworzenie rządu, argumentując to zdobyciem przez tę partię największej liczby głosów w wyborach. Nie ma szans na przejęcie władzy – brakuje parlamentarnej większości, bo PiS ma 194 mandaty, a potrzebnych jest co najmniej 231 posłów – mimo to 27 listopada został zaprzysiężony. Od tego momentu Morawiecki będzie miał dwa tygodnie, by uzyskać wotum zaufania przed Sejmem.

Ministrem zdrowia została Ewa Krajewska, główny inspektor farmaceutyczny. Wcześniej związana z Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, w którym jako zastępca dyrektora koordynowała pracę Wydziału Dostępności i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych w czasie pandemii COVID-19. Pracowała w podmiotach leczniczych, w których nadzorowała gospodarkę lekową i optymalizowała wydatki na leki z jednoczesnym zwiększeniem ich dostępności. Była również redaktor naczelną czasopisma dla farmaceutów szpitalnych.

Ewa Krajewska to magister farmacji – od 2015 r. specjalista farmacji szpitalnej. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła funkcję głównego inspektora farmaceutycznego, nadzorując wszystkie podmioty biorące udział w obrocie produktami leczniczymi. Prowadziła też nadzór merytoryczny nad wojewódzkimi inspektoratami farmaceutycznymi z całej Polski.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.