iStock

Farmaceuta przejrzy przyjmowane leki

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Rzeczpospolita
W aptece będzie można nie tylko się zaszczepić i wykonać niektóre badania – farmaceuta oceni też przyjmowane przez pacjenta leki i suplementy.
Przegląd lekowy to nowa usługa farmaceutyczna.

Od 2024 r. ma się stać nowym świadczeniem gwarantowanym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Podczas trzech spotkań z pacjentem z wielolekowością specjalnie przeszkolony farmaceuta najpierw zbiera informacje o stosowanych preparatach, następnie w Indywidualnym Planie Opieki Farmaceutycznej wydaje zalecenia – sprawdza dawkowanie i ewentualne interakcje między lekami. Na koniec weryfikuje, jakie przegląd przyniósł rezultaty. W razie potrzeby konsultuje się z lekarzem rodzinnym – wyjaśnia w „Rzeczpospolitej” dr hab. n. med., prof. UMP, Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspertka Zespołu do spraw Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia. Dodaje, że „zgodnie ze wstępnymi wynikami przeglądu jego rezultatem jest ograniczenie przyjmowania suplementów i leków bez recepty”. – W Polsce zbyt powszechne jest samoleczenie – podkreśla.

Pilotaż rozpoczął się w czerwcu 2022 r. – w czasie jego realizacji do końca listopada wykonano ponad 850 przeglądów lekowych. Teraz trwają prace nad raportem z pilotażu.

Przeczytaj także: „Wszystko o przeglądach lekowych”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.