Farmaceutka z Wielkopolski apeluje o zalegalizowanie medycznej marihuany i namawia innych do podpisania petycji

Udostępnij:
Farmaceutka z Konina wystosowała petycję skierowaną do premier rządu. Pisze w niej, że popiera zmiany w polskim ustawodawstwie umożliwiające prowadzenie terapii przy użyciu medycznej marihuany oraz wytwarzanych z niej produktów leczniczych.
Petycja w internecie pojawiła się w czwartek (5 listopada) wieczorem. Do piątku, do godziny 17, pod dokumentem podpisało się 20 farmaceutów.

Petycję napisała Małgorzata Wagner z Konina. Pisze w niej: - My niżej podpisani farmaceuci popieramy stanowisko i starania "Fundacji Krok po Kroku", której celem jest wprowadzenie w polskim ustawodawstwie zmian umożliwiających prowadzenie terapii przy użyciu medycznej marihuany oraz wytwarzanych z niej produktów leczniczych. Uważamy również, że konieczne jest podjęcie specjalistycznej debaty na temat stosowania tego typu środków, prowadzenia badań nad ich bezpieczeństwem i skutecznością oraz szeroko zakrojonej edukacji wśród lekarzy i pacjentów.

W piśmie można przeczytać także: - Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że medyczna marihuana leczy i przynosi poprawę życia pacjentów w wielu jednostkach chorobowych. Znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie paliatywnej, onkologii, bólach przewlekłych o wysokim stopniu nasilenia i opornych na dotychczasowe rozwiązania terapeutyczne oraz chorobach takich jak stwardnienie rozsiane, astma, choroba Alzheimera i Parkinsona. W świetle dotychczasowych wyników badań terapia cannabisowa jest uznawana za bezpieczną, a jej skutki uboczne są niewielkie w porównaniu ze stosowanymi w Polsce lekami opioidowymi.

- Jako farmaceuci oczekujemy wprowadzenia medycznej marihuany oraz przetworów z konopi na listę surowców farmaceutycznych, co umożliwiałoby wykonywanie leków recepturowych z ich wykorzystaniem. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększyłoby bezpieczeństwo pacjentów i zapewniłoby skuteczność terapii. Leki wytwarzane w recepturze aptecznej są bowiem indywidualnie dopasowane pod względem formy podania oraz dawki do każdego pacjenta. Zlikwidowałoby to również problem czarnorynkowego pozyskiwania półproduktów i chałupniczego wykonywania tych leków przez samych pacjentów – desperacko poszukujących skutecznej terapii, dopuszczonej w innych krajach. Uważamy, że utrzymywanie prawnego zakazu stosowania w Polsce konopi w medycynie jest postępowaniem niezgodnym z szeroko zakrojonymi wynikami badań. Jednocześnie stanowi naruszenie art. 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który gwarantuje każdemu prawo do ochrony zdrowia. My Farmaceuci, wykonujący zawód zaufania publicznego i poczuwający się do odpowiedzialności za kształtowanie systemu leczenia w Polsce, oczekujemy uwzględnienia naszego stanowiska i zwracamy się o jak najszybsze wprowadzenie opisanych zmian - podsumowuje farmaceutka.

Jeśli jesteś farmaceutą i zgadzasz się z powyższą treścią, to możesz podpisać petycję, która znajduje się pod stronie : "Petycje.pl"
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.