Wyślij
Udostępnij:
 
 

Fizjoterapeuci krytykują przygotowanie przez NFZ sprawozdawczości o rehabilitacji

Źródło: Krajowa Izba Fizjoterapeutów
Autor: Marta Koblańska |Data: 03.09.2019
 
 
Krajowa Rada Fizjoterapeutów sprzeciwia się wprowadzonemu przez NFZ od 1 września obowiązkowi raportowania o stanie zdrowia pacjentów poddanych rehabilitacji leczniczej. Choć uważa kierunek zmian za dobry, to jednak wskazuje, że termin dostosowania się do nowych wymogów jest zbyt krótki. Jakie jeszcze argumenty podnoszą fizjoterapeuci?
- Niezrozumiałe jest, że planowane rozwiązania w żadnym zakresie nie były konsultowane z samorządem zawodowym fizjoterapeutów, tym bardziej, że obowiązkiem nowej formy sprawozdawczości objęci zostaną świadczeniodawcy realizujący świadczenia we wszystkich zakresach w rodzaju rehabilitacja lecznicza, w tym również fizjoterapeuci - napisała Rada w oficjalnym stanowisku.

Fizjoterapeuci wskazują również, że przyjęta przez NFZ klasyfikacja umożliwia przekazywanie informacji o ograniczeniach w funkcjonowaniu chorych, ale bez stopnia tych ograniczeń, co jest niezgodne z wytycznymi Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

- Dopiero określenie stopnia niesprawności pozwoli na miarodajne określenie efektów działań rehabilitacyjnych oraz ocenę założonych celów i zadań. To zaś pozwoli przeprowadzić analizę skuteczności zastosowanego leczenia i opisanie go językiem uniwersalnym na podstawie danych przekazanych przez świadczeniodawców do systemu - wskazali fizjoterapeuci.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe