Adrianna Bochenek/Agencja Gazeta

Gospodarkę trzeba chronić tak długo, jak to możliwe

Udostępnij:
– Całkowity lockdown traktuję jako ostateczność. Miesięczny koszt wiosennych ograniczeń sięgał 90 mld zł. Teraz musielibyśmy liczyć się z co najmniej takimi samymi kosztami. To nie jest abstrakcyjny „koszt dla budżetu”. To dług, który wszyscy – polskie społeczeństwo – musielibyśmy spłacać przez długie lata – mówi wicepremier Jarosław Gowin.
Wicepremier Gowin w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznaje, że nieuchronny byłby wzrost bezrobocia, osłabienie wielu branż i mogłoby się to także odbić na zdolności do efektywnego wspierania służby zdrowia.

– Zamknięcie gospodarki powinno być poprzedzone wprowadzeniem innych możliwych obostrzeń w kontaktach społecznych. Oczywiście to tylko głos ministra odpowiedzialnego za gospodarkę. Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów – wyjaśnia.

„Dziennik Gazeta Prawna” sugeruje, że Jarosław Gowin jest we frakcji antyobostrzeniowej i dzieli go różnica zdań z ministrem zdrowia.

Gowin przyznaje, że w rządzie nie ma frakcji.

– Minister Niedzielski jest ekonomistą i świetnie rozumie racje gospodarcze. Ja, odkąd wróciłem do rządu, wszystkie dni, od rana do nocy, spędziłem w ministerstwie, angażując się nie tylko w ratowanie miejsc pracy, lecz także w uratowanie jak największej liczby osób i jak najszybsze ograniczenie skali epidemii. Ale rzeczywiście dyskutujemy nad kolejnością działań ograniczających ryzyko wzrostu zakażeń. Moim zdaniem gospodarkę trzeba chronić tak długo, jak to możliwe – przyznaje Gowin.

Przeczytaj także: „Liczba zakażeń koronawirusem na wykresie”, „COVID-19, czyli pogrobowiec hiszpanki”, „A co, gdyby prof. Flisiak był ministrem zdrowia?” i „Martin McKee o niewyobrażalnych konsekwencjach COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.