Hamankiewicz: Niedofinansowanie służby zdrowia rodzi problem za problemem

Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: KL, Naczelna Izba Lekarska
- Zwiększenie finansowania ochrony zdrowia, zmniejszenie biurokracji i zmiany w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy - to jedne z głównych postulatów, o których powiedział Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podczas konferencji.
Hamankiewicz przekonywała, że bez zwiększenia finansowania nie uda się zmniejszyć kolejek.

- Nasz system jest chronicznie niedofinansowany, z tego wynika mnóstwo problemów i one wpływają na naszą codzienną rzeczywistość. To nie jest tak, że jakiekolwiek nowoczesne łóżko, najlepszy robot, łóżko intensywnej terapii, jest w stanie komukolwiek pomóc. Również nie pomoże internet, doktor Google, jeżeli przy łóżku chorego nie będzie lekarza, pielęgniarki. Na nic będą wszelkie starania i nakłady na jakikolwiek sprzęt medyczny. Cała działalność medycyny jest oparta na lekarzach, pielęgniarkach i innych zawodach nam towarzyszących, a sytuacja z miesiąca na miesiąc jest gorsza - powiedział Maciej Hamankiewicz.

Ze statystyk Naczelne Izby Lekarskiej wynika, że 90 procent lekarzy w wieku emerytalnym nadal pracuje.

- Ponad 20 procent wszystkich świadczeń publicznych jest wykonywanych przez lekarzy, którzy już dawno osiągnęli wiek emerytalny. Trudno mi sobie wyobrazić, co mogłoby się stać w Polsce z ochroną zdrowia, jeśli lekarze posiadający uprawnienia emerytalne skorzystaliby z tych świadczeń i zaprzestali pracy - powiedział Hamankiewicz.

Według Centralnego Rejestru Lekarzy, na 135 tys. lekarzy wykonujących zawód 35 tys. to osoby, które ukończyły sześćdziesiątego rok życia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.