Wyślij
Udostępnij:
 
 

Hamankiewicz do Jałowieckiego: Dziękuję za likwidację studiów z homeopatii

Źródło: KL
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 30.09.2016
 
 
- Mam nadzieję, że Śląski Uniwersytet Medyczny nie będzie w przyszłości ponawiał tego rodzaju eksperymentów i otwierał studiów podyplomowych z innych, mających swoich zwolenników, nienaukowych metod postępowania z chorymi jak np. urynoterapii, irydologii, wróżbiarstwa lub innych podobnych nienaukowych dziedzin działalności uzdrowicielskiej - podkreśla prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej w piśmie do Przemysława Jałowieckiego, rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:
- Proszę przyjąć podziękowania za likwidację studiów podyplomowych „Homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji”. Zarządzenie Waszej Magnificencji w tej sprawie traktuję jako odpowiedź na moje pisma wystosowane w kwietniu 2014 roku, sprzeciwiające się otwarciu tego typu studiów.

Już wówczas uważałem, że prowadzenie na wyższej uczelni medycznej zajęć z metod postępowania, których skuteczność nie jest potwierdzona rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami naukowymi jest nieporozumieniem i działaniem, obniżającym prestiż Uniwersytetu. Przypomnę, że w kwietniu tego roku Naczelna Rada Lekarska wygrała proces toczony z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczącego homeopatii. W toku rozprawy Sąd podzielił argumenty Naczelnej Izby Lekarskiej oraz stwierdził, że brak jest dowodów potwierdzających skuteczność homeopatii.

Tym bardziej dziękuję, że rok akademicki 2016/2017 nie będzie kolejnym rokiem promocji metod postępowania, które nie znajdują należytego oparcia w wiedzy naukowej. Mam nadzieję, że Śląski Uniwersytet Medyczny nie będzie w przyszłości ponawiał tego rodzaju eksperymentów i otwierał studiów podyplomowych z innych, mających swoich zwolenników, nienaukowych metod postępowania z chorymi jak np. urynoterapii, irydologii, wróżbiarstwa lub innych podobnych nienaukowych dziedzin działalności uzdrowicielskiej.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.