123RF

Ile aptek w programie antykoncepcji awaryjnej?

Udostępnij:

Ponad 1050 aptek zostało zgłoszonych do pilotażowego programu sprzedaży antykoncepcji awaryjnej, tzw. pigułki dzień po – około 700 ma podpisane umowy.

Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna podała 6 czerwca, ile aptek przystąpiło do pilotażowego programu przedaży antykoncepcji awaryjnej.

– Mamy ponad 1050 aptek zgłoszonych, a ok. 700 z nich ma już podpisane umowy – powiedziała Leszczyna. Podkreśliła, jednocześnie przyznając, że jeśli chodzi o rozłożenie w kraju aptek, które zgłosiły się do programu to ono nie jest precyzyjne.

Odniosła się do stwierdzenia, że najwięcej aptek, które mają podpisane umowy jest wokół Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy.

– To jest zrozumiałe, duże miasta, duże apteki, ale ja sprawdzałam. Mamy Tarnów, Lublin i Białystok, czyli ścianę wschodnią – powiedziała.

W jej ocenie dostępność pigułki jest i będzie coraz większa.

– Myślę, że tysiąc aptek przez pierwszy miesiąc to wcale nie jest mało. Liczę na kolejne – zaznaczyła Leszczyna.

Program pilotażowy sprzedaży pigułki dzień po rozpoczął się 1 maja 
Zgodnie z rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego apteki mogą podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym antykoncepcja awaryjna będzie dostępna dla osób od piętnastego roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej.

W praktyce pigułki dzień po będą sprzedawane na receptę farmaceutyczną dopiero, gdy apteki przejdą formalności związane z włączeniem do programu. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2026 r. Listy aptek, w których są dostępne pigułki, publikują oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.

W aptekach, które przystąpiły do programu, farmaceuta (mający minimum rok doświadczenia zawodowego) może wystawić receptę farmaceutyczną na pigułkę, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu (hamuje lub opóźnia owulację, zapobiegając zapłodnieniu). Wydanie leku ma poprzedzać przeprowadzony w osobnym pomieszczeniu przez farmaceutę wywiad z pacjentką. Jej wiek weryfikowany będzie na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Pacjentka może skorzystać z programu pilotażowego raz w miesiącu. Pigułka kosztuje ok. 70-135 zł i ten wydatek pozostaje po stronie pacjentki.

Jednocześnie z pilotażem dla aptek funkcjonują przepisy umożliwiające wystawienie recepty na antykoncepcję awaryjną przez lekarza dla osób powyżej piętnastu lat.

Przeczytaj także: „Gdzie kupić tabletki «dzień po»?”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.