Wyślij
Udostępnij:
 
 

Janczewska-Radwan o Polsko-Chińskim Szczycie Zdrowia

Źródło: Krystian Lurka
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 18.06.2018
 
 
- Zaproszenie ekspertów z Chin do wymiany doświadczeń z zakresu ochrony zdrowia to bardzo cenna inicjatywa, a właściwie jej kontynuacja. Dlaczego? Ministerstwo Zdrowia ma już pewną tradycję w kontaktach przedstawicieli chińskiej i polskiej ochrony zdrowia - mówi Anna Janczewska-Radwan, minister do spraw systemu ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, o Polsko-Chińskim Szczycie Zdrowia.
Anna Janczewska-Radwan, minister do spraw systemu ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC:
- Również szpital MSWiA w Warszawie wiele lat temu podejmował szereg inicjatyw w tym zakresie. Pytanie, czy dotychczasowa wymiana doświadczeń zaowocowała wprowadzeniem w naszym kraju konkretnych rozwiązań, pozostaje otwarte.

W Chinach, jak w większości krajów świata, systemem ochrony zdrowia targają wiatry różnego rodzaju reform. Od 2015 r. kraj ten przechodzi kolejną reformę, która ma ograniczyć dominację logiki rynkowej i zmierza w kierunku centralizacji sytemu ochrony zdrowia. Otwarta niedawno przez ministra Łukasza Szumowskiego debata „Wspólnie o zdrowiu” z pewnością powinna uwzględniać wnioski z analizy różnych systemów opieki zdrowotnej, w tym systemu chińskiego. Tegoroczna "Konferencja Hospital & Healthcare Management" jest dobrym przyczynkiem do tego. Mimo że Chiny i Polskę dzielą ogromne różnice kulturowe i skala wzrostu gospodarek, to z pewnością możemy się czegoś od Chińczyków nauczyć i zaczerpnąć pewne wzorce. Jednym z takich obszarów jest bardzo rozpowszechniona w Chinach medycyna Dalekiego Wschodu, która traktuje człowieka jako całość i patrzy na pacjenta z zupełnie innej, znacznie szerszej perspektywy. Połączenie medycyny Dalekiego Wschodu z zachodnimi metodami leczenia obniżyło m.in. dynamikę rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w tym liczącym prawie 1,4 mld ludzi kraju.

Przeczytaj także: "Błaszczyk: Pracowałem w Ministerstwie Zdrowia, nie zawsze widziałem spokój i konsekwencję w reformowaniu. W Chinach jest inaczej", "Fedorowski: Patrzymy w przyszłość i... na daleki wschód" i "Profesor Banach: Zarządzanie centralne, tak jak w Chinach, byłoby dobre dla polskiej ochrony zdrowia".

Polsko-Chiński Szczyt Zdrowia odbędzie się podczas "Hospital & Healthcare Management 2018". Konferencja zaplanowana jest na 21 i 22 czerwca.

Więcej o konferencji na stronie: www.termedia.pl/Hospital&HealtcareManagement.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.