Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Jest kolejny da Vinci

Udostępnij:
W poznańskim Szpitalu Świętej Rodziny, będącym częścią marszałkowskiego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, uroczyście otwarto pracownię robotyki operacyjnej i zaprezentowano robota da Vinci. Nowoczesne wyposażenie będzie dostępne dla pacjentów oddziałów urologicznego i onkologii urologicznej.

Od lewej: Izabela Marciniak, Marek Woźniak i Paulina Stochniałek.

– To już kolejne takie urządzenie, które trafiło do wielkopolskich szpitali dzięki naszemu wsparciu – podkreślił marszałek Marek Woźniak, dodając, że „zabiegi wykonywane przy jego użyciu będą mniej inwazyjne”. – Pacjentom pozwolą szybciej wrócić do zdrowia, a chirurgom oszczędzać siły – przyznał.

Paulina Stochniałek z zarządu województwa przypomniała, że „Szpital św. Rodziny jest niekwestionowanym liderem w zakresie zabiegów związanych z urologią męską”.

– Dzięki zakupionemu urządzeniu teraz takie operacje będą prowadzone w zupełnie nowej jakości, z niezwykłą precyzją – co podkreślała dyrektor SZOZ Izabela Marciniak.

Zakup robota da Vinci był możliwy dzięki przekazaniu niemal 13 mln zł dotacji z budżetu województwa.

Marszałek Woźniak wspomniał też, że „to nie pierwsze – i nie ostatnie – tego typu urządzenie w regionie, w którego nabyciu udział ma samorząd województwa”.

W budżecie na 2023 rok zaplanowano również kilkunastomilionową dotację na zakup i montaż robota dla Wielkopolskiego Centrum Robotyki Chirurgicznej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Zakup urządzenia planuje ponadto marszałkowska lecznica w Lesznie.

Wcześniej, w 2018 roku, samorząd pomógł w zakupie da Vinci dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Z kolei Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu kupił takiego robota dzięki przekazanym w 2023 r. przez województwo 21 mln zł – było to w ramach pocovidowego unijnego instrumentu REACT-EU.

Z medycznych statystyk wynika, że w Polsce w asyście autoryzowanych systemów da Vinci przeprowadzono dotychczas ponad 8 tys. zabiegów. Takie urządzenia są używane w 28 szpitalach w kraju.

Artykuł opublikowano w „Monitorze Wielkopolskim” 5/2023.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.